Jednou vetou

Mexiko ratifikovalo novú zmluvu o voľnom obchode s USA a Kanadou

Andrés Manuel López Obrador

foto: TASR/AP

Mexický Senát v stredu drvivou väčšinou ratifikoval novú dohodu o regionálnom obchode USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement). Mexiko sa tak stalo prvou krajinou, ktorá zmluvu schválila.

Nová zmluva, ktorú predstavitelia troch krajín podpísali ešte minulý rok, nahradí Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA). Ako informovala agentúra AP, za schválenie dohody hlasovalo 114 senátorov, 4 boli proti a traja sa hlasovania zdržali.

Mexický ľavicový prezident Andrés Manuel López Obrador v súvislosti so schválením dohody uviedol, že ide o „veľmi dobrú správu“. „Znamená to zahraničné investície v Mexiku, znamená to pracovné miesta v Mexiku… ,“ dodal.

Kanadský premiér schválil sporné rozšírenie ropného potrubia

Podľa mexického ministerstva hospodárstva tým „Mexiko vysiela jasný signál, že má záujem na otvorenej ekonomike, ako aj prehlbovaní ekonomickej integrácie v regióne“.

Obrador už skôr uviedol, že zmluva bude tento týždeň ratifikovaná v Senáte, v ktorom majú väčšinu prezidentovo Hnutie za národnú obrodu (MORENA) a jeho spojenci. Novú zmluvu musia tiež ratifikovať aj zákonodarcovia v Spojených štátoch a Kanade.

Mexické úrady zadržali takmer 800 migrantov ukrytých v kamiónoch

Tri krajiny dosiahli dohodu 30. septembra 2018 po roku zložitých rokovaní, keďže americký prezident Donald Trump požadoval, aby sa predchádzajúci obchodný pakt NAFTA otvoril a znova prerokoval, alebo zrušil.

V závere mája, v rovnaký deň, ako mexická vláda dohodu Senátu oficiálne predložila, Trump na Twitteri oznámil, že má v pláne uvaliť postupne zvyšujúce sa clá na mexický tovar dovážaný do USA. Svoj zámer medzitým odložil na neurčito a mexickej vláde dal zároveň 45 dní na to, aby dosiahla hmatateľný pokrok v obmedzení počtu migrantov, ktorí sa chcú nelegálne dostať do Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie