Jednou vetou

MF SR: Zmeny v metodike výpočtu dlhodobej udržateľnosti považujeme za nešťastné

Peter Kažimír

foto: TASR

Podľa minuloročného hodnotenia dlhodobej udržateľnosti Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) z apríla 2017 dosiahlo Slovensko stav dlhodobej udržateľnosti. Od tohto dátumu pokračovala štrukturálna konsolidácia verejných financií, ktorá dosiahla približne 1 % HDP za rok 2017. Uviedla to Alexandra Gogová, riaditeľka tlačového odboru Ministerstva financií (MF) SR, v reakcii na zverejnenú správu RRZ.

„RRZ však pristúpila k výrazným zmenám v metodike výpočtu dlhodobej udržateľnosti verejných financií, čo považujeme za nešťastné. Výsledky tohto hodnotenia strácajú po takýchto krokoch z nášho pohľadu dôveryhodnosť a relevantnosť. Viac ako dve tretiny zmien výsledného indikátora dlhodobej udržateľnosti pochádzajú zo zmien dlhodobých predpokladov, zlepšovania modelovania a nesúvisia s opatreniami vlády. Okrem toho takéto zásadné zmeny spôsobu výpočtu by si zaslúžili širšiu odbornú diskusiu predtým, než budú prezentované výsledky,“ spresnila.

„Hlavným dôvodom, prečo RRZ naše verejné financie nepovažuje za dlhodobo udržateľné, je teda podľa nášho názoru práve zmena metodiky. MF SR by uvítalo, ak by RRZ zverejnila pre porovnanie aj výsledky hodnotenia udržateľnosti verejných financií vypočítané podľa pôvodnej metodiky,“ uviedla Gogová.

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií SR sa vlani zhoršila o 0,3 % HDP

„Hodnotenie udržateľnosti verejných financií vnímam tak, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť reviduje svoj pohľad na reálny stav našej krajiny na základe nových metodologických vstupov a nových údajov. Nesúhlasím s tým, že by sa medziročne zhoršila udržateľnosť verejných financií, pretože na základe zdravého rozumu my sme v minulom roku, v roku 2017, o 1 percentuálny bod zlepšili tzv. štrukturálne hospodárenie, dosiahli sme lepší deficit – 2,3 % v roku 2016 verzus 1 % v roku 2017. Podľa zdravého rozumu sme teda asi nemohli zhoršiť verejné financie. No ale RRZ pracuje so vstupmi, ktoré jej prichádzajú aj z Bruselu, plus má v tom aj vedecký príspevok,“ komentoval správu RRZ šéf MF SR Peter Kažimír (Smer-SD).

Podľa Kažimíra treba ešte podotknúť, že RRZ pracuje s takým „magickým základným scenárom„, ktorý napríklad predpokladá výsledky nášho hospodárenia v ďalších rokoch horšie, ako si ich plánujeme. „Podľa tohto scenára by sme mali dosiahnuť deficit v tomto roku na úrovni 1 %, v budúcom roku deficit 0,8 % verzus 0,3 %, ktorý chceme my, alebo vyrovnané hospodárenie vidí rozpočtová rada na úrovni deficitu 0,5 %, takže to je veda verzus realita,“ dodal Kažimír.

Členovia RRZ Ivan Šramko (predseda RRZ), Juraj Kotian a Anetta Čaplánová informovali, že ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií vlani dosiahol úroveň 1,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) a mierne prekročil hranicu nízkeho rizika pre dlhodobú udržateľnosť. Medziročne prišlo k zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti o 0,3 % HDP. Priaznivý ekonomický vývoj v roku 2017 vláda plne nevyužila na zlepšenie fiškálnej pozície. Verejné financie Slovenskej republiky v roku 2017 nedosiahli podľa Šramka stav dlhodobej udržateľnosti aj v dôsledku revízie hodnotenia za rok 2016.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie