Jednou vetou

MH SR predloží vláde na schválenie energeticko-klimatický plán

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Návrhom národného energetického a klimatického plánu by sa mala vláda zaoberať na budúcu stredu (11. 12.). "Tento plán hovorí hlavne o tom, že SR by mala dosiahnuť do roku 2030 podiel obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe elektriny vo výške 19,2 %. Teraz máme nejakých 12 %," uviedol v piatok štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz.

Vianoce s Huawei servisom budú štedré: Predĺžená záruka, ochrana displeja zadarmo a zľavy na opravu

Plán pripravil rezort hospodárstva v spolupráci s ministerstvom životného prostredia v súvislosti s transformáciou na nízkouhlíkové hospodárstvo.

„Aktuálne sa plán finalizuje, v pondelok (9. 12.) ho predkladáme na tripartitu a v stredu by ho mala schvaľovať vláda SR,“ informoval Ferencz na košickej konferencii o dekarbonizácii slovenskej ekonomiky.

Dokument podľa neho obsahuje všetky významné opatrenia v jednotlivých segmentoch slovenskej energetiky do roku 2030, ktoré budú mať zásadný vplyv na celé hospodárstvo krajiny vrátane priemyslu.

Dané ciele si pritom vyžiadajú veľkú finančnú záťaž. „Aby sme dosiahli v roku 2030 tých 19,2 %, bude nás to stáť 4,5 miliardy eur. Otázka je, kto to zaplatí. Samozrejme, predložíme aj nejaké návrhy, z akých zdrojov budú čerpané tieto výdavky,“ povedal Ferencz.

ŠRVŠ žiada, aby univerzity dostali sľúbené financie na rekonštrukciu internátov

Štátny tajomník zároveň poukázal na to, že Slovensko už schválilo dôležité rozhodnutie o ukončení podpory výroby elektriny z domáceho uhlia po roku 2023. Konštatoval ďalej, že SR má vďaka kombinácii využívania jadrovej energie s obnoviteľnými zdrojmi energie jednu z najnižších uhlíkových stôp v EÚ pri výrobe elektrickej energie.

„Takmer 80 % elektriny na Slovensku je vyrobenej z nízkouhlíkových zdrojov. Sme možno v prvej päťke – sedmičke krajín EÚ, ktoré majú tento parameter. V budúcnosti sa toto percento vzhľadom na ukončenie podpory výroby elektriny z domáceho uhlia, zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie, ako aj dostavbou a spustením prevádzky Mochoviec 3 a 4 ešte zvýši,“ povedal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie