Jednou vetou

MH SR začne od budúceho týždňa podporovať výstavbu nabíjačiek pre elektromobily

Ilustračné foto

Foto: TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR už v najbližšom týždni zverejní dlho avizovaný program na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily. Obce, mestá a vyššie územné celky budú môcť žiadať o finančný príspevok na vybudovanie vlastnej nabíjacej stanice. Informoval o tom hovorca MH SR Maroš Stano.

MH SR tým podľa neho chce prispieť k razantnejšiemu rozšíreniu elektromobility. Samospráva by však mala postupovať obozretne k rôznym špekulatívnym ponukám pred definitívnym zverejnením podmienok.

MF SR očakáva horší výber daní a odvodov, L. Kamenický volá po šetrení

Pripomenul, že rezort hospodárstva tento program avizuje už viac ako rok, obsahuje ho vládny Akčný plán na podporu rozvoja elektromobility v SR a aj preto sa zmenil zákon o dotáciách, alebo zákony v oblasti energetiky.

Aby bol program čo najúčinnejší, ministerstvo ho nepripravovalo samotné, ale spolupracovalo s pracovnou skupinou pre elektromobilitu, ktorej členmi sú Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), distribučné spoločnosti na celom území SR, zväzy, ako aj vecne príslušné rezorty. Išlo o prípravu podmienok výzvy, či nastavenie technických špecifikácií pre nabíjacie stanice.

MH SR upozorňuje obce a mestá, aby pristupovali s maximálnou obozretnosťou k prípadným špekulatívnym ponukám rôznych spoločností ešte pred vyhlásením samotnej výzvy. Treba zdôrazniť, že až oficiálnym vyhlásením výzvy na stránke ministerstva sa všetci aktéri definitívne dozvedia konkrétne podmienky pre poskytnutie dotácie, vrátane výšky podpory.

Rezort hospodárstva tiež podľa Stana upozorňuje, že hoci bude celý proces nastavený administratívne čo najjednoduchšie, obec je povinná postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní a aj v záujme maximálnej výhodnosti a transparentnosti vyhodnotiť ponuky od viacerých dodávateľov.

Premiér: Hoci by to znamenalo aj deficit, za sociálne opatrenia sa postavím

Dodal, že po skúsenostiach z historicky prvého programu na podporu kúpy elektromobilov, keď sa ani po predĺžení lehoty nevyčerpal celý objem prostriedkov, rozdelí MH SR možnosť čerpania dotácií pre samosprávy na viac etáp.

Rezort verí, že projekt významne prispeje k rozšíreniu elektromobility na Slovensku a uľahčí život tým, ktorí chcú tento alternatívny spôsob dopravy využiť, aby prispeli k lepšiemu životnému prostrediu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie