Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v októbri na 5,23%

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Marián Valentovič.

Foto: TASR - Pavel Neubauer

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v októbri tohto roka úroveň 5,23 %. V porovnaní so septembrom 2018, keď bola 5,38 %, klesla o 0,15 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 0,91 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu desiateho mesiaca tohto roka 143.339 osôb. „Medzimesačne stav klesol o 4464 osôb, medziročne sa znížil o 23.939, čo je o 14,31 % osôb menej,“ vyčíslil v pondelok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

V septembri na Slovensku rástli reálne aj nominálne mzdy

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v októbri 6,35 %. „Medzimesačne klesla o 0,17 p. b., medziročne sa znížila o jeden p. b.,“ spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v desiatom mesiaci tohto roka 174.171 osôb. Medzimesačne klesol o 4952 osôb. „Medziročne sa stav znížil o 26.101 osôb, čo je o 13,03 % menej,“ doplnil šéf ÚPSVR.
V októbri 2018 bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Košickom kraji.

Ku koncu októbra tohto roka bolo na úradoch práce voľných 82.767 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest klesol o 1625. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Štátny rozpočet ráta so zvýšením miezd odborných pracovníkov v školách

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) skonštatoval, že nezamestnanosť sa na Slovensku vyvíja naďalej pozitívne. Znížil sa počet uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce, v evidencii ubudli napríklad aj Rómovia. „Úsilie zamerané na dlhodobo nezamestnaných pokračuje a prináša veľmi konkrétny efekt. Dopomáhajú k tomu aj viaceré opatrenia v súvislosti s minimálnou mzdou,“ myslí si Richter. Avizoval, že v utorok (20.11.) sa bude vláda zaoberať zmenami v poberaní hmotnej núdze. Za tri roky ubudlo 55 % všetkých dlhodobo evidovaných na úradoch práce.

„K 1. novembru sme evidovali 105.500 evidovaných nezamestnaných do jedného roka. S týmito ľuďmi vieme veľmi operatívne pracovať,“ doplnil Richter. Približne 68.700 dlhodobo evidovaných ľudí bez zamestnania zostáva na úradoch práce.

Môže vás zaujímať

Vo verejnom obstarávaní by sa mali upraviť majetkovo prepojené subjekty