Jednou vetou

Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v októbri na 5,23%

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Marián Valentovič.

Foto: TASR - Pavel Neubauer

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v októbri tohto roka úroveň 5,23 %. V porovnaní so septembrom 2018, keď bola 5,38 %, klesla o 0,15 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 0,91 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu desiateho mesiaca tohto roka 143.339 osôb. „Medzimesačne stav klesol o 4464 osôb, medziročne sa znížil o 23.939, čo je o 14,31 % osôb menej,“ vyčíslil v pondelok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

V septembri na Slovensku rástli reálne aj nominálne mzdy

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v októbri 6,35 %. „Medzimesačne klesla o 0,17 p. b., medziročne sa znížila o jeden p. b.,“ spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v desiatom mesiaci tohto roka 174.171 osôb. Medzimesačne klesol o 4952 osôb. „Medziročne sa stav znížil o 26.101 osôb, čo je o 13,03 % menej,“ doplnil šéf ÚPSVR.
V októbri 2018 bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Košickom kraji.

Ku koncu októbra tohto roka bolo na úradoch práce voľných 82.767 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest klesol o 1625. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Štátny rozpočet ráta so zvýšením miezd odborných pracovníkov v školách

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) skonštatoval, že nezamestnanosť sa na Slovensku vyvíja naďalej pozitívne. Znížil sa počet uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce, v evidencii ubudli napríklad aj Rómovia. „Úsilie zamerané na dlhodobo nezamestnaných pokračuje a prináša veľmi konkrétny efekt. Dopomáhajú k tomu aj viaceré opatrenia v súvislosti s minimálnou mzdou,“ myslí si Richter. Avizoval, že v utorok (20.11.) sa bude vláda zaoberať zmenami v poberaní hmotnej núdze. Za tri roky ubudlo 55 % všetkých dlhodobo evidovaných na úradoch práce.

„K 1. novembru sme evidovali 105.500 evidovaných nezamestnaných do jedného roka. S týmito ľuďmi vieme veľmi operatívne pracovať,“ doplnil Richter. Približne 68.700 dlhodobo evidovaných ľudí bez zamestnania zostáva na úradoch práce.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie