Jednou vetou

Miera nezamestnanosti na Slovensku v auguste klesla na 5,42 %

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v auguste tohto roka na Slovensku úroveň 5,42 %. V porovnaním s júlom 2018 to znamenalo pokles o 0,05 percentuálneho bodu. Medziročne sa znížila o 1,12 percentuálneho bodu. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v auguste 148.935 osôb. Medzimesačne to znamenalo pokles o 1333 ľudí a medziročne sa ich počet znížil o 29.318 osôb.

„Z pohľadu výpočtu celkovej miery nezamestnanosti môžem konštatovať v mesiaci august rovnako pokles na úroveň 6,53 %, čo predstavovalo 179.343 všetkých uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradov práce. Medzimesačne sme tak zaznamenali aj v tejto kategórii pokles o 1979 osôb,“ priblížil generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Čo sa týka evidovaných uchádzačov o zamestnanie, podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) sa urobil veľmi podrobný rozbor toho, o akých uchádzačov ide, teda napríklad, aké majú vzdelanie.
Na úradoch je pritom podľa jeho slov 77.000 uchádzačov evidovaných do šiestich mesiacov. To je kategória ľudí, ktorá nedávno pracovala. Ďalších 30.000 ľudí je v evidencii od pol roka do roka.

Dánsky úrad pre dohľad nad finančným trhom obnovil vyšetrovanie Danske Bank

„To znamená skoro 107.500 je evidovaných do jedného kalendárneho roka. To je všetko kategória ľudí, ktorí už pracovali,“ zhodnotil Richter. S výnimkou absolventov, ktorí sú evidovaní po ukončení štúdia. Zvyšných približne 70.000 nezamestnaných sú teda podľa neho ľudia dlhodobo bez práce.

Z regionálneho pohľadu dosiahol v auguste najvyššiu mieru nezamestnanosti Prešovský kraj, a to 8,94 %. Nad slovenským priemerom bola ešte nezamestnanosť aj v Košickom kraji, a teda 8,78 % a v Banskobystrickom kraji, kde dosiahla úroveň 7,49 %.

Richard Raši začal s kontrolami plnenia Akčného plánu, navštívi všetky riadiace orgány.

Na okresnej úrovni dosiahla nezamestnanosť v ôsmom mesiaci tohto roka v 54 okresoch medzimesačný pokles, v 25 okresoch bol zaznamenaný nárast. Pritom najvyššia nezamestnanosť bola v okrese Rimavská Sobota, a to 17,25 %. Naopak, najnižšiu nezamestnanosť zaznamenal Hlohovec, a to 2,1 %.

Úrady práce evidovali ku koncu augusta spolu 81.936 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 560 voľných miest. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji a najmenej v Banskobystrickom kraji. Z hľadiska štruktúry voľných pracovných miest, zamestnávatelia najviac hľadajú operátorov a montérov strojov a zariadení, tiež kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov a pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov