Jednou vetou

Miera prijatia biomateriálov na základe celulózy v SR je nízka

Ilustračné foto

Pixabay.com

Miera prijatia biomateriálov na základe celulózy je na Slovensku nízka (30 až 40 %), hoci väčšina jeho obyvateľov považuje recykláciu za najefektívnejší postup ochrany životného prostredia (64 %).

Vyplynulo to z prvého globálneho prieskumu preferencií spotrebiteľov v USA, Číne, Nemecku, Brazílii, Švédsku, Taliansku a na Slovensku. Prieskum v rokoch 2016 až 2018 pripravili a vyhodnotili spoločne Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, medzinárodné konzorcium Charmed pre zelenú infraštruktúru a štátny Švédsky výskumný inštitút. Samotný prieskum uskutočnila medzinárodná výskumná a konzultačná spoločnosť Kairos. O výsledkoch prieskumu informovali v piatok médiá predstavitelia inštitútu a Lesníckej a Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Odobrenie súkromného pálenia alkoholu je pre potravinárov sklamaním

Slabá akceptácia takýchto inovatívnych materiálov vyplýva napríklad nielen z malej informovanosti o bioekonomike, ale aj obáv verejnosti (51 %) z obhospodarovania lesa, povedal dekan Lesníckej fakulty Viliam Pichler. „Celulóza je jedným zo stavebných prvkov prírodných materiálov. Spotrebitelia majú radi prírodné materiály, špeciálne drevo, preto sa veľa výskumníkov venuje biomateriálom, ktoré by boli práve podobné drevu,“ uviedol v prezentácii prezident pre bioekonomiku Marco Lucisano zo Švédskeho výskumného inštitútu.

Dekan Drevárskej fakulty Ján Sedliačik dodal, že recyklácia je budúcnosťou alebo doplnkom ku komplexnému spracovaniu dreva na Slovensku.

Ceny vianočných kaprov môžu byť pre letné horúčavy vyššie

Spracovanie dreva je jedným z pilierov cirkulárnej ekonomiky a prináša 40.000 pracovných miest, ktoré zachovávajú zamestnanosť v regiónoch. „Sú prvé linky, ktoré dokážu recyklovať drevo zo starých nábytkov, či staré stavebné drevo. Je možné to využiť na drevotrieskové dosky zo 100 % recyklátu, alebo je možné vložiť recyklát do bežnej produkcie v objeme od 10 až do 100 %,“ viedol dekan Sedliačik.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu