Jednou vetou

Mihók: Globálna ekonomika nesie so sebou aj riziko globálnych kríz

Peter Mihók

Foto: TASR

Globálna ekonomika nesie so sebou aj riziká globálnych kríz. Táto premisa platí aj desať rokov po krachu Lehman Brothers.

Tvrdé dôsledky tejto krízy si vyžiadali silné opatrenia centrálnych bánk najmä v oblasti kapitálového vybavenia komerčných a investičných bánk, ako aj primeranejšie zabezpečenie rizík.

Ako ďalej povedal  predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók pri príležitosti desiateho výročia krachu Lehman Brothers, stále dominantná globálna pozícia americkej meny pri súčasnom poklese podielu USA na svetovej ekonomike a tiež situácia v eurozóne vytvárajú stále potenciálne nebezpečenstvo pre budúce krízy.

Britská ekonomika sa zmenší, ak krajina opustí EÚ bez dohody

Podľa neho kríza nemusí primárne vzniknúť iba vo finančnej oblasti, jej príčiny môžu byť politické – ohnísk napätia je dnes pomerne veľa, ďalej je to rast terorizmu s možnými dosahmi na energetickú a produkčnú sféru. Napokon nestabilita v oblasti medzinárodného obchodu, rastúci protekcionizmus a často nepredvídateľné kroky vlád v oblasti sankcií, či dokonca embarga môžu tiež vyvolať ekonomickú a finančnú krízu.

Môže vás zaujímať

Žilinská Kia Motors Slovakia opäť rozbehne výrobu