Jednou vetou

Mikloš: Problémy so zostavovaním rozpočtu idú plne na vrub vlád Smeru-SD

Ivan Mikloš

foto: TASR

Podľa exministra financií Ivana Mikloša Slovensko premrhalo časy, kedy mohlo dosiahnuť prebytkové hospodárenie. Vyrovnané hospodárenie sa podľa neho štátu nepodarí splniť aj preto, že si nevytváral "rozpočtový vankúš" v dobrých ekonomických časoch.

Deficit verejných financií by podľa ministra financií Ladislava Kamenického v budúcom roku mal byť maximálne 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zároveň už avizoval, že sa vláde nepodarí dosiahnuť plánované vyrovnané hospodárenie v tomto roku. Podľa Mikloša aktuálne problémy so zostavovaním rozpočtu idú plne na vrub posledných dvoch vlád Smeru-SD a konkrétne aj exministra financií Petra Kažimíra.

Vláda opäť zaťažuje rozpočty samospráv, uviedol Viskupič

„Za roky 2013 až 2018 vrátane malo Slovensko jeden z najvyšších rastov verejných príjmov v celej Európskej únii (EÚ), napriek tomu nedokázalo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, nehovoriac už o prebytkovom rozpočte,“ uviedol Mikloš.

Čísla podľa neho hovoria jasnou rečou. „Kým za vyššie uvedené obdobie vzrástli v priemere v EÚ verejné príjmy o 18,9 %, na Slovensku to bol až takmer dvojnásobný rast (36,4 %). Najdôležitejší obchodní a ekonomickí partneri Slovenska – Nemecko a Česká republika, dokázali prejsť k prebytkovým rozpočtom (Nemecko od roku 2014, Česko od roku 2016) napriek tomu, že mali nižší rast príjmov ako Slovensko,“ upozornil Mikloš.

Vyrovnaný rozpočet tento rok nebude, uviedol Kamenický

Aj ďalším krajinám sa podarilo dosiahnuť prebytkové hospodárenie. „V roku 2018 už polovica krajín EÚ hospodárila s prebytkovým rozpočtom, konkrétne 13 s prebytkovým, jedna s vyrovnaným rozpočtom,“ vyčíslil Mikloš.

Slovensko by podľa neho potrebovalo dodatočné zdroje, ktoré si malo vytvárať v dobrých ekonomických časoch. „Teraz, keď ekonomika spomaľuje a nedá sa vylúčiť ani kríza, Slovensko by potrebovalo rozpočtový vankúš, ktorý si však v dobrých časoch nevytvorilo. A keďže idú voľby, tak v parlamente nastali orgie populizmu, ktoré môžu vyjsť veľmi draho,“ dodal Mikloš.

Do parlamentu predložíme 9 zákonov s nulovým vplyvom na rozpočet, uviedol Danko

Rezort financií za hospodárenie kritizuje aj súčasná opozícia. Kamenický však odmieta tvrdenia o rozvrate verejných financií. „Zhoršuje sa externé prostredie, hospodársky rast klesol oproti plánovanému 4,5-percentnému rastu na 2,4 %. Nemám to jednoduché, ale nie je dôvod na paniku, ja odmietam vyjadrenia opozície, ktoré hovoria o rozvrate verejných financií. Dlh sa stále nachádza mimo všetkých sankčných pásiem dlhovej brzdy, čo je veľký počin, a ja sa budem snažiť, aby toto zostalo v tejto rovine,“ uviedol minulý týždeň Kamenický.

Môže vás zaujímať

Lekárska komora dúfa, že odmeny zdravotníkom v prvej línii prídu čo najskôr