Jednou vetou

Milióny Nemcov zarábajú menej než 2000 eur brutto

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Približne 3,7 milióna Nemcov pracujúcich na plný úväzok zarába menej než 2000 eur mesačne brutto. Podľa najnovších údajov z konca roka 2016 to zodpovedá podielu 17,7 % všetkých povinne sociálne poistených zamestnancov s plným úväzkom v Nemecku. V západnom Nemecku to bolo 14,7 %, vo východnom dokonca 31,2 %.

Najvyšší podiel 36,7 % bol v Meklenbursku-Predpomoransku, na druhom mieste bolo Sasko s 34,3 %. V piatich nových spolkových krajinách, ktoré boli súčasťou bývalého východného Nemecka, dosahoval podiel v priemere vyše 30 %. Najnižší podiel 12,4 % bol v Bádensku-Württembersku a Hamburgu (12,8 %).

Sabine Zimmermannová, odborníčka na sociálne záležitosti ľavicového krídla v parlamente, ktoré si analýzu vyžiadalo, kritizuje, že „priveľa pracujúcich dostáva len minimálne mzdy“. Pre infláciu a explodujúce nájomné v mnohých mestách je 2000 eur brutto príliš málo. „Je to škandál, že najmä východ sa tak výrazne vzďaľuje.“

Vláda sa podľa nej musí postarať o ďalšie vyrovnávanie platov a minimálna hodinová mzda sa musí zvýšiť zo súčasných 8,84 eura na 12 eur. Minister práce a sociálnych vecí Hubertus Heil už avizoval, že nezávislá komisia pre minimálne mzdy v lete predloží návrhy na zvýšenie minimálnych miezd plánované na budúci rok.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie