Mimoriadne teplý apríl a máj zanechali stopy na úrode

Ilustračné foto

TASR

Vysoké teploty a suchá v apríli a máji spôsobili vo viacerých okresoch straty na úrode. Vyplýva to z analýzy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) zverejnenej na jeho webovej stránke. Ide najmä o mak, niektoré druhy tráv a obilnín, zemiaky, kukuricu a repku.

Na východe Slovenska poľnohospodári hlásili pomalší rast zemiakov a kukurice. Redší a nižší je tiež mak. Stredné poškodenie suchom zaznamenali v okresoch Kežmarok, Sabinov, Vranov nad Topľou a Košice-okolie. Strana výnosu by sa tam mohla pohybovať v rozmedzí 10-30 %. Ťažké poškodenie suchom, ktoré môže znamenať stratu výnosu 30-40 %, hlási okres Spišská Nová Ves.

Rezort pôdohospodárstva pracuje na systéme záchrany farmárov postihnutých suchom

Sucho zanechalo stopy aj na strednom Slovensku. „Úrodu ovplyvnilo v okrese Zvolen zatiaľ u jačmeňa ozimného, ktorý mal redukované odnože,“ hovoria meteorológovia na základe informácií poľnohospodárov. Stredné poškodenie suchom nastalo v okresoch Zvolen, Turčianske Teplice a Krupina.

„Na západe Slovenska podmienky na jar a začiatku leta podmienili skorý začiatok žatvy ozimnej pšenice, ktorá sa začala kosiť ešte pred repkou ozimnou a v niektorých prípadoch dokonca pred ozimným jačmeňom,“ informuje SHMÚ. Úrody repky a husto siatych obilnín sú však podľa neho o približne 10–15 % nižšie ako dlhodobý priemer. Ťažké poškodenie suchom zaznamenali poľnohospodári z okresu Senec, stredné poškodenie nahlásilo osem ďalších okresov.

„Uvedené vplyvy boli hlásené z vybraných katastrov, preto neodrážajú stav v celom okrese. Vplyv na plodiny mali výrazné lokálne rozdiely vznikajúce aj vplyvom výskytu búrok,“ upozornil na záver SHMÚ. Do merania sa zapojili poľnohospodári z takmer polovice slovenských okresov.

Môže vás zaujímať

Herne budú v piatok zatvorené, svoje aktivity obmedzí aj TIPOS