Mimoriadny parlamentný pôdohospodársky výbor nebol uznášaniaschopný

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS)

Foto: TASR

Mimoriadny Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nebol uznášaniaschopný, zúčastnilo sa ho len päť opozičných poslancov. Koaliční poslanci a poslanci za ĽS Naše Slovensko neboli prítomní. Konštatoval to predsedajúci Peter Pčolinský (Sme rodina), opozičný podpredseda výboru.

Pozvaná šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) na rokovanie výboru prišla spolu s generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jurajom Kožuchom a generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adrianou Šklíbovou. „Keďže výbor nebol uznášaniaschopný, tak zasadnutie parlamentného výboru sa nekonalo,“ uviedla následne na brífingu Matečná.

Matečná je podľa svojich slov v kontakte nielen s protestujúcimi farmármi, ale je v kontakte aj s ostatnými farmármi, ktorých ako predstaviteľka MPRV SR zastupuje. „Príležitosť na stretnutia bola aj na výstave Agrokomplex, kde som sa stretla s mnohými farmármi, určite ich bolo 200. Mali sme krajské informačné dni, na ktorých sme si veľmi kultivovane vysvetlili niektoré otázky, ktoré pália poľnohospodárov,“ podčiarkla šéfka MPRV SR.

Matečná: Agrorezort ponúka farmárom systémové riešenie v boji proti suchám

Matečná pripomenula, že agrorezort sprístupnil cez internet systém GSAA, pomocou ktorého možno kontrolovať všetky žiadosti o agropodpory, čo je prepojené s registrami katastra nehnuteľností. „Pomocou tohto softvéru možno vidieť, kto užíva (pôdny) blok a to, aké sú tam vlastnícke vzťahy,“ podčiarkla.

Podľa opozičného člena výboru Martina Fecka (OĽaNO) prišlo neotvorením výboru k politickej obštrukcii. „Znova sa presviedčame, že niekomu ide naozaj o vec a niekomu iba o politiku. Môžem len konštatovať, že neustúpime. Zvoláme ďalší výbor v takom dátume, kedy sa poslanci nebudú môcť vyhovárať na dovolenky,“ poznamenal Fecko.

Naši poľnohospodári pozbierali doposiaľ 90 % hustosiatych obilnín

„Poslancom vládnych strán a Kotlebovej strany, zdá sa, nezáleží na tom, aby sme na Slovensku mali skutočne férovú pôdohospodársku politiku,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, ktorá spolu s poslancami za opozičné hnutie OĽaNO v posledných mesiacoch upozorňovala na pomery v agrorezorte.

Jednou z tém, ktorou sa mal zaoberať mimoriadny výbor, boli podľa Remišovej zistenia generálneho prokurátora k podozreniam zo subvenčných podvodov. „Chceli sme sa pýtať pani ministerky aj na pochybnú IT zákazku, ktorú podpísala v rozpore s rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ak bežný občan nerešpektuje rozhodnutie štátneho orgánu, dostane pokuty alebo iné sankcie. No zdá sa, že na Slovensku platí dvojaký meter, kedy zákony a pravidlá neplatia pre všetkých rovnako,“ doplnila Remišová. Podľa nej je zároveň neprijateľné, ak zákonné rozhodnutia nerešpektujú samotné štátne inštitúcie.

Môže vás zaujímať

Europoslanci predstavili svoje ciele na najbližších päť rokov