Jednou vetou

Minister Érsek rozširuje spoluprácu so županmi

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek a predsedovia samosprávnych krajov počas tlačového brífingu po skončení rokovania k témam Pôsobnosť rezortu dopravy a výstavby, 8. februára 2018 v Bratislave

foto: TASR/AP

Minister dopravy a výstavby (MDV) SR Árpád Érsek (Most-Híd) vo štvrtok absolvoval úvodnú sériu rokovaní s novozvolenými predsedami vyšších územných celkov (VÚC). Na základe toho by sa mala rozšíriť spolupráca medzi ministerstvom a županmi.

Diskutovali o štádiu jednotlivých projektov a predsedovia VÚC predostreli ministrovi problémy z oblasti dopravy, ktoré trápia obyvateľov v jednotlivých krajoch.

Rezort dopravy takýmto krokom otvára dvere predstaviteľom krajov na spoluprácu. „Dnes sme sa dohodli, že budeme spoločne postupovať pri rozvoji infraštruktúry v krajoch. Súčasne máme v pláne posilniť spoluprácu medzi ministerstvom a krajmi aj na odbornej úrovni. Išlo o úvodné stretnutie a ďalej sa stretneme v regiónoch, prípadne opäť na ministerstve,“ konštatoval Érsek.

Kraje sú pripravené na spoluprácu

Predsedovia VÚC tlmočili ministrovi dopravy najvážnejšie problémy, ktoré trápia obyvateľov v krajoch. „Doprava je naozaj tŕňom v päte všetkých regiónov,“ zdôraznila predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Rozhovory sa podľa Érseka týkali predovšetkým výstavby diaľnic, ciest prvej triedy, rekonštrukcií, ale aj železničnej dopravy a cestovného ruchu.

„Spomenuli sme všetky najpálčivejšie otázky týkajúce sa kolabujúcej dopravy v Bratislavskom kraji,“ uviedol bratislavský župan Juraj Droba, pričom dodal, že hovorili aj o dopravnom železničnom uzle v Bratislave, nových staniciach, rozširovaní diaľnice D1, o štvorprúdovej Seneckej ceste aj o rozširovaní električkovej trasy v Petržalke či zvážení osobnej dopravy po rieke Dunaj.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka pripomenul, že práve tento región najviac trpí nedostatkom infraštruktúry. „Som rád, že dnes pán minister vydal taký pozitívny signál a budeme pokračovať ďalej v spolupráci. Košický kraj čaká a je nápomocný,“ priblížil.

Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, dal ministrovi do pozornosti aj témy vlakovej dopravy v regióne, ktoré sú podľa neho veľmi dôležité, a tiež postup pri prácach na R2. „Sme veľmi radi, že sme sa dozvedeli, že tie termíny sa posúvajú k výsledkom,“ uviedol Lunter.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest