Jednou vetou

Minister Kažimír nebude šéfovať Euroskupine, stal sa ním kritik úsporných opatrení Centeno

Minister financií Peter Kažimír s portugalským kolegom Márion Centenom. 4. december 2017

Foto: TASR/AP

Ministri financií členských krajín eurozóny v pondelok v tajnom hlasovaní v Bruseli rozhodli, že po Jeanovi-Claudovi Junckerovi a Jeroenovi Dijsselbloemovi v poradí tretím predsedom Euroskupiny sa stane súčasný minister financií Portugalska Mário Centeno.

Portugalský kandidát nakoniec získal najväčší počet hlasov, keď v druhom kole mal väčšiu podporu členských krajín ako jeho rivali – minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) a kandidát Luxemburska Pierre Gramegna. Lotyšská ministerka financií Dana Reizniece-Ozola vypadla v prvom kole hlasovania.

Centeno, ako zástupca európskej politickej rodiny socialistov, bol už dlhší čas považovaný za favorita súboja o túto funkciu, podporu mu v sobotu (2.12.) vyjadrila aj Strana európskych socialistov (PES) na svojom kongrese v Lisabone.

Centeno sa stal portugalským ministrom financií v decembri 2015, keď sa súčasná ľavicová vláda chopila moci. Kabinet odvtedy výrazne zmiernil úsporné opatrenia, ktoré muselo Portugalsko zavádzať po tom, ako v roku 2011 požiadalo o záchranný úver vo výške 78 miliárd eur, aby sa vyhlo bankrotu.

Šéf Euroskupiny predsedá stretnutiam ministrov financií krajín eurozóny a je významným verejným činiteľom.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie