Jednou vetou

Minister Žiga víta odborné návrhy od opozície, SaS má výhrady k cenotvorbe energií

Minister hospodárstva Peter Žiga

foto: TASR

Odborné a vecné návrhy týkajúce sa energií sú vítané aj od opozície. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) v reakcii na brífing opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS.

„Vítam akúkoľvek iniciatívu opozície, mám rád odbornú debatu. Myslím si, že aj v utorok (6. 2.) v parlamente, keď sme riešili investičné stimuly, bola debata na úrovni a bola odborná a vecná, nebola politická. Ak pôjde o takýto typ diskusie, vítam ju, majú otvorené dvere,“ spresnil minister hospodárstva.

Opoziční poslanci strany SaS Karol Galek a Jana Kiššová chcú, aby verejnosť bola lepšie informovaná o hospodárení a cenotvorbe monopolov v oblasti energetiky. Do parlamentu preto predložili návrh novely zákona, ktorým chcú zaviesť povinnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby na svojom webovom sídle zverejňoval všetky cenové rozhodnutia.

Návrh zákona má za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o hospodárení a cenotvorbe prirodzených spoločností pôsobiacich v energetike, tepelnej energetike a vodnom hospodárstve.

Tieto všetky spoločnosti žijú z toho, že sa im skladáme na podnikanie v regulovaných cenách. Zverejňované by boli všetky oprávnené ekonomické náklady, ktoré sú vymenované vo vyhláške ÚRSO, hovoríme najmä o nákladoch na energie, mzdových nákladoch, odmenách, odpisoch, nájomnom, opravách, o nákladoch na údržbu, ktoré nejakým spôsobom vstupujú do regulovanej ceny,“ dodal Galek. Parlament sa bude ich novelou zákona o regulácii sieťových odvetví zaoberať už na aktuálnej schôdzi.

Môže vás zaujímať

Štátnym lesom sa osvedčila novinka v starostlivosti o poľovné revíry