Ministerstvo hospodárstva podporuje antidumpingové opatrenia na dovoz ocele

Minister hospodárstva SR Peter Žiga

Foto: archívne, TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vzhľadom na význam oceliarskeho priemyslu na Slovensku od začiatku podporovalo zavedenie antidumpingových opatrení na dovoz oceliarskych výrobkov z tretích krajín do EÚ. Uviedol to hovorca MH SR Maroš Stano v reakcii na štvrtkové (8.2.) oznámenie Európskej komisie (EK), že uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ z Číny.

Pripomenul, že rezort hospodárstva pritom úzko spolupracoval so zástupcami dotknutého priemyselného odvetvia na Slovensku. EK začala antidumpingové prešetrovanie na dovoz určitých druhov ocele odolnej proti korózii pôvodom z Číny v decembri 2016. Sťažnosť podala Európska asociácia výrobcov ocele – EUROFER, ktorá reprezentuje 53 % celkovej produkcie v EÚ.

MH SR podľa Stana podporilo začatie prešetrovania, ako aj výsledky predbežného a definitívneho prešetrovania z januára 2018. „Prijaté antidumpingové opatrenia EÚ sa vzťahujú na valcované oceľové produkty s protikoróznou povrchovou úpravou, vyňaté sú z nich produkty určené pre automobilový priemysel,“ doplnil.

Čínsky predajcovia obchodovali s dumpingovými cenami

„Zároveň pripomíname, že Ministerstvu hospodárstva SR sa podarilo počas nášho predsedníctva dosiahnuť dohodu na modernizácii nástrojov na ochranu obchodu v súvislosti s antidumpingom,“ dodal Stano.

EK 8. februára oznámila, že uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ pôvodom z Číny. Ide o opatrenie prijímané v dôsledku vyšetrovania, ktoré potvrdilo, že čínski výrobcovia ponúkali tento tovar na trhy EÚ za dumpingové ceny.

Komisia už v auguste 2017 zaviedla dočasné clá na tento výrobok, štvrtkové rozhodnutie však znamená zvýšenie dovozných ciel v rozsahu od 17,2 % do 27,9 % na obdobie nasledujúcich piatich rokov. EÚ v súčasnosti eviduje 53 antidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z toho je 27 výrobkov pôvodom z Číny.

Môže vás zaujímať

Členovia OPEC+ sa dohodli na ďalšom obmedzení ťažby o 500.000 barelov denne