Ministerstvo školstva deklaruje, že chce podporovať vedu, SAV vníma ako partnera

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

Ministerstvo školstva chce podporovať slovenskú vedu. Slovenskú akadémiu vied (SAV) vníma ako partnera a teší ho, že táto inštitúcia bude spolupracovať v procese podpory a rozvoja vedy. Rezort tak reagoval na strategické dokumenty smerovania vedy na Slovensku, ktoré vo štvrtok predstavila SAV.

Huawei spustil na Slovensku Servisné dni: Získajte ochrannú fóliu zadarmo a zľavu na opravu

Akadémia upozornila, že Slovensku roky chýbajú dokumenty, ktoré by mali určiť priority vo vede a výskume. Predseda SAV Pavol Šajgalík poukázal napríklad na momentálne absentujúcu Štátnu vednú politiku.

„Ministerstvo školstva vypracovalo štátne vedné programy, ktoré boli schválené Radou vlády SR pre vedu, techniku a inovácie ešte v novembri minulého roka a zaslané na Úrad vlády SR. Koordinovaním auditu vedy bol vládou poverený splnomocnenec vlády pre vedu a výskum – po zrušení tohto postu v minulom roku nebola úloha nikomu zverená,“ uviedol rezort školstva.

Ministerstvo sa jej, ako tvrdí, preto v tomto roku iniciatívne ujalo a pracuje na nej spolu so Svetovou bankou. Rezort školstva tiež pripravuje cestovnú mapu národnej výskumnej infraštruktúry (Roadmap), ktorá bude predložená v júli tohto roka do medzirezortného pripomienkového konania.

SAV sa spojila s univerzitami, priemyselným sektorom s Učenou spoločnosťou Slovenska, aby pripravili základnú analýzu súčasnej situácie v oblasti vedy i výskumu a víziu pre Slovensko i akadémiu vied.

Do e-služieb Sociálnej poisťovne sa je možné prihlásiť aj s občianskym preukazom

„Ponúkame Slovensku dokument Iniciatíva – vízia pre znalostnú spoločnosť a lepšie Slovensko, stratégiu na najbližších desať rokov, podrobnú analýzu porovnania so svetom a akčný plán, ako plniť stanovené ciele,“ povedal Šajgalík.

Tieto dokumenty sú určené štátnym orgánom, politickým stranám, podnikateľom, verejným inštitúciám a vedeckým kapacitám či začínajúcim mladým vedcom.

Vedci v dokumentoch napríklad apelujú na podporu špičkových vedcov, zmenu vzťahu spoločnosti k vede, výskumu a vzdelávaniu či na potrebu auditu verejného výskumného priestoru.

V materiáli upozorňujú na nízku podporu zo strany štátu, zlé rozdeľovanie celkovej finančnej podpory, na nízku výkonnosť výskumu, veľkú mieru predstierania vedeckej kvality či na predimenzovanú sieť vysokých škôl i nedostatočný rozvoj vysokoškolského vzdelávania.

Pollák chce bojovať proti korupcii, Jurzyca má záujem o ekonomické veci

„Politika SR vo vzťahu k vzdelaniu a vede potrebuje nejakú zmenu,“ podotkol šéf SAV.

Môže vás zaujímať

Prieskum: Slováci najčastejšie online nakupujú knihy a najmenej jedlo