Jednou vetou

Ministri financií eurozóny budú rokovať o ukončení programu záchrany pre Grécko

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Ministri financií krajín eurozóny by vo štvrtok mali schváliť ukončenie tretieho záchranného balíka pre Grécko. Pre Atény to bude znamenať, že po vyše ôsmich rokoch finančnej pomoci sa budú môcť postaviť na vlastné nohy.

Ministri by mali prediskutovať podmienky odchodu Grécka zo súčasného, už tretieho záchranného programu. Súčasťou diskusií by mala byť otázka zmiernenia gréckeho dlhu, dohľadu po ukončení záchranného programu a vyplatenie poslednej tranže úveru. Tretí záchranný program by sa mal ukončiť 20. augusta a následne by sa Grécko malo začať financovať na medzinárodných trhoch.

Merkelová a Macron sa dohodli na rozpočte eurozóny

Od vypuknutia finančnej a hospodárskej krízy v Grécku v roku 2010 boli pre krajinu vypracované celkovo tri záchranné programy. Len európski veritelia poskytli Grékom do dnešných dní úvery za takmer 242 miliárd eur. Medzinárodný menový fond (MMF) uvoľnil v rámci prvých dvoch záchranných programov vyše 32 miliárd eur. V roku 2015 sa Grécko a európski veritelia dohodli na treťom záchrannom balíku v hodnote 86 miliárd eur.

Výmenou za pomoc muselo Grécko pristúpiť na rozsiahle ekonomické reformy. Za posledné tri roky ich Atény schválili viac než 450. Posledný balík reforiem požadovaný medzinárodnými veriteľmi schválil grécky parlament 14. júna.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie