Jednou vetou

Ministri financií eurozóny podporujú kroky EK proti Taliansku

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Ministri financií eurozóny podporujú kroky Európskej komisie (EK) smerujúce k disciplinárnemu konaniu proti Taliansku pre návrh rozpočtu na rok 2019, uviedol Mario Centeno, šéf neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, takzvanej Euroskupiny.

„Vždy sme podporovali Európsku komisiu v tomto postupe a podobných postupoch v minulosti,“ povedal Centeno po stretnutí s holandským ministrom financií Wopkem Hoekstrom.

Centeno dodal, že ministri financií eurozóny budú diskutovať o podpore spustenia procedúry z dôvodu nadmerného dlhu proti Taliansku na svojom zasadnutí v decembri.

Lajčák: Získanie slovenských víz má byť vďaka vízovým centrám jednoduchšie

Európska komisia (EK) v stredu urobila prvý krok k disciplinárnemu potrestaniu Talianska za jeho expanzívny rozpočet na rok 2019.

Komisia uviedla, že krajina neplní kritériá Európskej únie (EÚ) týkajúce sa znižovania dlhu. Preto má dôvod na spustenie konania pre nadmerný deficit, ktoré môže vyústiť až do pokuty pre Rím.

Taliansky verejný dlh predstavuje 131 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v pomere k výkonu ekonomiky je druhým najvyšším v rámci eurozóny po Grécku.

Podľa pravidiel EÚ by dlh mal každý rok klesať smerom k 60 % HDP. Podľa EK však dlh bude v najbližších dvoch rokoch stagnovať.

Preto je spustenie procedúry pre nadmerný deficit na základe vysokého dlhu oprávnené, uviedol podpredseda EK Valdis Dombrovskis na tlačovej konferencii.

Taliansko, ktoré má veľmi vysoký dlh, podľa neho v podstate plánuje výrazné dodatočné požičiavanie si namiesto nevyhnutnej fiškálnej opatrnosti.

Zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov chce podporiť Sme rodina

Taliansko verí, že zvýšenie výdavkov, ktoré EK kritizuje, podporí rast ekonomiky a pomôže znížiť dlh v pomere k HDP rovnako ako nezamestnanosť.

„Vplyv tohto rozpočtu na rast bude podľa nás zrejme negatívny. Neobsahuje totiž výraznejšie opatrenia na podporu rastového potenciálu, skôr naopak,“ uviedol Dombrovskis. Dodal, že rozpočtový návrh predstavuje pre Taliansko riziko nestability.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie