Jednou vetou

Mislovičová: Pri popularizácii vedy je dôležité vzbudzovať záujem mladých

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Vzbudzovať záujem mladých ľudí o vedu a výskum a podporiť ich pri rozhodovaní, či sa vydať na vedeckú dráhu, považuje pri popularizácii vedy za dôležité laureátka Ceny Slovenskej akadémie vied (SAV) za rok 2018 Sibyla Mislovičová.

Jazykovedkyňu a pracovníčku Jazykovedného ústavu SAV ocenili spolu s ďalšími v kategórii vedecko-popularizačná a vzdelávacia činnosť.

Jaro Slávik: Stále je tu množstvo talentov a tu sa najlepšie prejavia

„Niekedy je to ťažšie, ako by sa mohlo zdať. Kontakt s verejnosťou, prednášky, vystúpenia v médiách nie sú bežnou rutinou, sú spojené s hlbšou prípravou a vyžaduje sa pri nich schopnosť vystupovať na verejnosti a možno i odvaha čeliť mnohým, niekedy aj nepríjemným, otázkam,“ zhodnotila Mislovičová.

Ako povedala, jej prácu väčšinou oceňujú neznámi ľudia priamo na ulici, preto ju cena udelená na akademickej pôde veľmi teší a mimoriadne si ju váži.

V oblasti spoločenských a humanitných vied ocenili moderátora Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľubomíra Bajaníka.

„Som hrdý na našich vedcov a som veľmi rád, že môžem spolu s kolegami prezentovať výsledky ich bádania v relácii SK DEJINY na televíznej Dvojke. Z hĺbky srdca ďakujem SAV za ocenenie, ktoré si nesmierne vážim. Je to zároveň ocenenie celého tímu, ktorý sa podieľa na tvorbe a vysielaní relácie,“ uviedol pre médiá.

HUAWEI znovu prekvapuje: Máte na mobile rozbitý displej? Za výmenu nič neplatíte!

V kategórii vedecko-popularizačná a vzdelávacia činnosť bola udelená cena aj Zuzane Kusej zo Sociologického ústavu SAV, Ondrejovi Ficerimu z Centra spoločenských a psychologických vied SAV a Margite Klobušickej z Biomedicínskeho centra SAV. Odovzdávanie cien sa uskutočnilo začiatkom júla na Smolenickom zámku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie