MMF nemá dosť zdrojov pre prípad krízy, eurozóna bude mať problémy ju zvládnuť

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Medzinárodný menový fond (MMF) nemá dostatočnú úverovú kapacitu pre prípad, že vypukne nová rozsiahla finančná kríza na rozvíjajúcich sa trhoch. Uviedol to tento týždeň šéf Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).

Generálny riaditeľ BIS Agustin Carstens povedal, že najnovšie preskúmanie členských kvót MMF ukázalo, že fond nemá dostatok finančných zdrojov.

Huawei: Pre bezpečnosť telekomunikačných sietí sú nevyhnutné jednotné štandardy

„Máme tak problém. Keďže MMF má nedostatok finančných zdrojov, v období krízy bude potrebné improvizovať,“ povedal Carstens na konferencii v Paríži, ktorú zorganizovala francúzska centrálna banka.

Zároveň upozornil, že ak nebude schopný pomôcť fond, bude to musieť urobiť niekto iný, inak hrozia obrovské ekonomické škody.

Na problémy poukázala na rovnakej konferencii aj šéfka MMF Christine Lagardová, a to v súvislosti s eurozónou.

Uviedla, že aj keď eurozóna je v súčasnosti v lepšej finančnej pozícii než pred desaťročím, nie je dostatočne silná na to, aby zvládla ďalšiu ekonomickú krízu.

EÚ už dokončila všetky prípravy pre scenár tvrdého brexitu

„Menová únia je omnoho odolnejšia než pred 10 rokmi. Stále však nie je dosť odolná na to, aby sa z nečakaných ekonomických otrasov dostala so zdravou kožou,“ povedala Lagardová. Podobne bankový systém eurozóny je podľa nej dnes bezpečnejší, stále však nie dostatočne.

Môže vás zaujímať

Výsledky PISA 2018 poukazujú na komplexné problémy v školstve, tvrdí To dá rozum