Jednou vetou

MMF varuje Britániu pred tvrdým brexitom

Ilustračná foto

Foto: pixabay.com

Tvrdý brexit by mal rozsiahle negatívne vplyvy na britskú ekonomiku, varuje Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej novej správe.

Ak Británia opustí Európsku úniu (EÚ) bez prechodnej obchodnej dohody, príde – v porovnaní s tým, keby zostala v Únii – približne o 6 % hrubého domáceho produktu, stratila by teda takmer 4 roky rastu ekonomiky, uvádza MMF.

MMF, ktorý varoval pred nákladmi spojenými s brexitom už pred referendom konaným v júni 2016, uviedol, že zabezpečenie obchodnej dohody by takmer o polovicu znížilo ekonomické škody spojené s obchodnými bariérami a obmedzením zahraničných investícií a imigrácie.

Fond zdôraznil, že je dôležitá včasná dohoda s EÚ rovnako ako implementačné obdobie, aby sa Británia vyhla neriadenému vystúpeniu v marci 2019. To by firmám a zamestnancom umožnilo prispôsobiť sa novým vzťahom.

Slovensko obsadilo 35. miesto v medzinárodnom porovnaní potravinovej bezpečnosti

Šéfka MMF Christine Lagardeová pred dvomi mesiacmi povedala, že v prípade brexitu bez dohody očakáva okamžitú recesiu v Británii.

Správa MMF o britskej ekonomike prichádza v čase, keď sa premiérka Theresa Mayová snaží medzi ministrami svojej vlády získať podporu pre prechodnú dohodu, ktorú ešte musí schváliť parlament aj EÚ.

Niektorí podporovatelia brexitu tvrdia, že Británia na tom bude lepšie bez dohody s EÚ, ak sa jej nepodarí presadiť všetky svoje požiadavky a bude obchodovať podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

MMF tvrdí, že to so sebou prináša veľké náklady. „V prípade scenára, v rámci ktorého by Veľká Británia a EÚ obchodovali podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie, ekonomika by zrejme stratila 5 % až 8 % v porovnaní s nebrexitovým scenárom s priemerom okolo 6 %,“ uviedol MMF.

Volkswagen chce v troch nemeckých závodoch vyrábať elektromobily

Rast britskej ekonomiky sa od hlasovania za brexit spomalil. Tempo expanzie, ktoré bolo kedysi na špici v rámci skupiny najvyspelejších krajín sveta G7, padlo takmer na chvost.

Dôvodmi bolo obmedzenie investícií a zvýšenie inflácie, ktorá spôsobila zníženie disponibilných príjmov domácností.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie