Jednou vetou

MPRV považuje rozhodnutie o presune peňazí do 1. piliera ako nestrategické

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

foto: TASR

Aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR považuje presun prostriedkov z 2. piliera do 1. piliera agropodpôr, o ktorom sa rozhodlo pred nástupom šéfky MPRV SR Gabriely Matečnej (SNS) na jej post, za nestrategické rozhodnutie. Uviedol to Michal Feik z MPRV SR v reakcii na kritiku opozičného hnutia Sme rodina.

„Program rozvoja vidieka (PRV) na obdobie 2014 až 2020 bol vyrokovaný ešte pred nástupom ministerky Gabriely Matečnej do funkcie (2016), preto jej nemožno pripisovať zodpovednosť za rozhodnutie spred jej pôsobenia. Podobne ako hnutie Sme rodina hodnotíme presun prostriedkov z druhého piliera do prvého v minulosti ako nestrategické rozhodnutie. MPRV SR v súčasnosti podporuje zámer presunúť časť finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera,“ spresnil v reakcii Feik.

Hnutie Sme rodina oceňuje analýzu o revízii výdavkov na pôdohospodárstvo

To, s čím sa slovenský agrosektor borí, je podľa Feika nízka konkurencieschopnosť v porovnaní s okolitými krajinami. „Aj preto až 60 % potravín dovážame. Dokážeme síce dopestovať alebo dochovať kvalitné suroviny, ale keďže nemáme dostatočne rozvinutý potravinársky priemysel, pridaná hodnota vzniká v zahraničí. Preto v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) podporujeme presun časti prostriedkov z prvého do druhého piliera,“ podčiarkol.

„Kým v prvom pilieri dostávajú poľnohospodári platbu na hektár a v podstate bez ohľadu na produkciu, v druhom pilieri môžeme podporiť investície, ako napríklad nové technológie v potravinárstve, budovanie skladových priestorov, skrátenie dodávateľského reťazca a podobne,“ dodal Feik.

Hnutie Sme rodina víta a oceňuje kvalitnú analytickú prácu, ktorú vo svojej záverečnej správe „Revízia výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka“ pred niekoľkými dňami poskytol útvar Hodnota za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR a Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP) pri MPRV SR.

Fico: Musí dôjsť k radikálnemu zvýšeniu minimálnej mzdy pre rok 2020

„Je nepochopiteľné, že ministerka Gabriela Matečná ignoruje závery a odporúčania týchto odborníkov, ktorí jasne deklarujú zlé hospodárenie MPRV SR s verejnými financiami v aktuálnom plánovacom období rokov 2014 až 2020. Ministerstvo uprednostnilo priame platby pred rozvojom vidieka, čím spôsobilo obohacovanie sa veľkých poľnohospodárskych podnikov s tisíckami hektárov na úkor malých, stredných a rodinných fariem, spôsobilo deformáciu trhu s pôdou a prepad všetkých produkčných a ekonomických ukazovateľov slovenského agropotravinárskeho sektora,“ uviedol predseda hnutia Boris Kollár.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie