Jednou vetou

Mrazy, sucho a premnožená zver. Tohtoročná úroba bude katastrofálna

Ilustračné foto

foto: TASR

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora následne monitoring vyhodnotí, zráta škody a určí najpostihnutejšie lokality a poľnohospodárske plodiny.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v pondelok spustila veľký monitoring škôd, ktoré zatiaľ na plodinách spôsobilo tohtoročné počasie.

V tomto roku farmárov zatiaľ potrápili a podpíšu sa pod kvalitu a množstvo dopestovanej úrody opakujúce sa nočné mrazy, dlhotrvajúce extrémne sucho, lokálny ľadovec a premnožená zver.

Aplikácia ukáže reálne straty

„Už dnes je isté, že úrody bude menej. Klimatické zmeny sa stali už normou. Nejde o zriedkavý jav, ale každoročne sa opakujúci stav s negatívnymi následkami na produkciu potravín,“ konštatovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora potrebuje podľa svojich slov zmapovať čo najväčšiu plochu Slovenska, aby dostala maximum objektívnych informácií o poškodení úrody za rok 2020.

Aj preto sa do veľkého monitoringu škôd môžu zapojiť všetci poľnohospodári, nielen členovia SPPK. „Pestovatelia majú k dispozícii špeciálnu internetovú aplikáciu/tabuľku, do ktorej budú zapisovať druh poškodenej plodiny, výmeru poškodenej plodiny, región a finančné straty,“ ozrejmila hovorkyňa SPPK.

Toto sú prvé škody na plodinách

SPPK bude monitorovať škody spôsobené suchom, poľovnou zverou, hrabošmi, ľadovcom a mrazom. Práve mrazy už spôsobili počas tejto jari škody za takmer 9,5 mil. eur. Najviac zasiahli ovocné sady (predbežné škody za 3,6 mil. eur), repku (2,1 mil. eur), cukrovú repu (0,6 mil. eur), pšenicu (0,6 mil. eur), jačmeň (0,6 mil. eur), jahody (0,4 mil. eur) a kukuricu (0,3 mil. eur).

Bojujeme s obrovským suchom a to nie je ešte leto

Do monitoringu škôd sa automaticky dostalo aj extrémne sucho. „Hoci v ostatných dňoch na Slovensku prší, už sa, žiaľ, nemôžeme spoliehať na to, že aktuálne dažde zachránia celú úrodu. Niektoré porasty sú totiž natoľko poškodené, že im už nepomôže ani májová vlaha,“ pokračovala Holéciová.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora následne monitoring vyhodnotí, zráta škody a určí najpostihnutejšie lokality a poľnohospodárske plodiny. „Zároveň je pripravená kedykoľvek diskutovať s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o zriadení rizikového fondu, z ktorého by sa v budúcnosti riešili následky klimatických zmien a strát na úrode,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie