Jednou vetou

MZ SR chce zlepšiť kontrolu nad skladmi a výdajmi liekov

Ilustračné foto

Foto: pixabay

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce zabezpečiť a zlepšiť kontrolu nad skladmi a výdajmi liekov, špeciálnym zdravotníckym materiálom a pomôckami. Nastaviť chce automatický systém objednávok a zlepšiť manažment skladových zásob.

Poslúžiť na tento účel by mal automatický systém skladovania liekov a zdravotníckeho materiálu. Ten by mal stáť viac ako 11,4 milióna eur bez DPH.

Sme rodina: G. Matečná nedokázala pripraviť ani jedno systémové opatrenie

Rezort chce systém získať prostredníctvom verejného obstarávania. „Automatický systém skladovania liekov a zdravotníckeho materiálu je centrálne obstarávaný systém pre podriadené organizácie, ktoré sú uvedené v súťažnej dokumentácii k predmetnej vyhlásenej verejnej súťaži. Čerpať z uzatvorenej rámcovej dohody na základe centrálneho verejného obstarávania bude oprávnených 63 podriadených organizácií, ktoré sú uverejnené v súťažnej dokumentácii,“ priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Robot umožní aj výdaj lieku či pomôcky pre pacienta, a to v prípade, ak to umožní centrálna lekáreň. Jeho hlavná funkcionalita však podľa Eliášovej spočíva v tom, aby sa zabezpečila transparentnosť, kontrola a dohľad nad zásobami na oddeleniach, ktoré sa v súčasnosti riešili často formou náhodne stanovených miniskladov.

Zariadenia, ktoré budú nasadzované, musia umožňovať adresný a kontrolovaný prístup iba k sprístupneným predmetom. Podmienkou prístupu musí byť jednoznačná identifikácia obsluhy. Rovnako musí poskytovať komfort počas práce s ním.

Bude mať ergonomicky rozmiestnené ovládacie prvky, dotykový displej pre prácu so žiadankami, evidenciou položiek a podobne, ako aj ergonomicky navrhnutý a situovaný pracovný priestor zariadenia bez nutnosti používať rebrík alebo samostatný stôl.

HUAWEI: Ako mať z dovolenky a leta najlepšie fotky? Vyskúšajte tieto rady od experta

Ministerstvo si od nasadenia zariadení sľubuje zefektívnenie priestorovej náročnosti skladovania, zjednodušenie prístupu k uskladneným predmetom, zlepšenie ich dostupnosti, vrátane nonstop prístupu, ale tiež zrýchlenie a spresnenie vydávania, zvýšenie prehľadnosti o stave a exspirácii, ako aj zvýšenie transparentnosti pri vydávaní liekov a spotrebného materiálu.

Ako Eliášová doplnila, podobné systémy sú štandardnom naprieč celou Európou. Dodala, že napríklad aj v nemocniciach, akými sú Národný onkologický ústav (NOÚ) či Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), takéto systémy už fungujú.

“Boli síce zamerané na kartotéky pacientov, ale sú založené na tomto princípe,“ uzavrela.
Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je do 30. augusta 2019.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie