Jednou vetou

Na predaj aktív je podľa Volkswagenu ešte dosť času, investície sú dôležitejšie

Ilustračné foto

TASR/AP

Nemecká automobilka Volkswagen sa v najbližšom období plánuje viac zamerať na investície do elektrických vozidiel, než na prípadný predaj niektorých aktív, ako je výrobca motocyklov Ducati či prevodoviek Renk.

Viacerí analytici očakávali, že najväčšia európska automobilka sa bude čo najskôr snažiť predať niektoré aktíva, aby získala financie na riešenie vysokých nákladov spojených s rozsiahlou emisnou aférou. Ako však pre agentúru Reuters povedal šéf pre stratégiu VW Thomas Sedran, Volkswagen sa s predajom ponáhľať nemieni. Proti prípadným predajom sú aj vplyvné odbory, ktoré poukazujú na dostatočne silnú finančnú pozíciu spoločnosti, napriek škandálu známemu ako „dieselgate“.

„Omnoho dôležitejšie sú diskusie o tom, pre akú oblasť sa firma v budúcnosti rozhodne. Predaj aktív nie je taký podstatný,“ povedal Sedran.

VW dal pred časom najavo, že prehodnocuje viacero aktív, vrátane Ducati a výrobcu prevodoviek Renk. Záujem o Ducati prejavilo viacero fondov a firiem, okrem nich aj rodina Benettonovcov stojaca za rovnomennou odevnou spoločnosťou. Ponuky na Ducati sa pohybujú od 1,3 miliardy do 1,5 miliardy eur.

Prípadný predaj však stále nemá podporu väčšiny dozornej rady. Najmä zástupcovia odborov, ktorí predstavujú polovicu členov rady, predaj odmietajú s tým, že by sa o takej možnosti malo začať uvažovať až vtedy, keď na to budú vážne finančné dôvody.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový