Jednou vetou

Na Slovensku je evidovaný zvýšený záujem cudzincov o prácu

Ilustračná foto

Foto: TASR

Konzulárna služba predpokladá a postupne zaznamenáva nárast počtu žiadostí o prechodný pobyt za účelom zamestnania na Slovensku a aj žiadosti o víza za tým istým účelom priamo na oddeleniach cudzineckej polície v SR. TASR o tom informoval rezort diplomacie.

S tým je podľa ministerstva spojená požiadavka na personálne posilnenie, technické dovybavenie a prípadné priestorovo-stavebné úpravy konzulárnych úsekov zastupiteľských úradov vo vybraných destináciách, vrátane Srbska a Ukrajiny.

Aby bolo zabezpečené hladké zavedenie vládnej Stratégie pracovnej mobility cudzincov v SR v konzulárnej službe ministerstvo uviedlo, že už niekoľko mesiacov komunikuje s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR o finančnom krytí zvýšených nárokov na fungovanie konzulárnej služby.

Tridsať európskych osobností vyzvalo na záchranu Európy pred populizmom

Rokovania neboli v tejto súvislosti ukončené, takže konzulárna služba nebola zatiaľ posilnená na plnenie úloh, ktoré vyplývajú zo stratégie, uzavrel rezort diplomacie.

Stratégia pracovnej mobility cudzincov v SR má od 1. januára 2019 administratívne zjednodušiť príchod a zamestnávanie zahraničnej pracovnej sily v nedostatkových profesiách v SR. Vláda ju schválila v októbri 2018.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie