Jednou vetou

Na Slovensku sú zabezpečené plynulé dodávky energií

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Zatiaľ podľa ministra Petra Žigu nie je ani jeden pozitívny prípad koronavírusu v energetických spoločnostiach, ktoré prevádzkujú kritickú infraštruktúru.

Na Slovensku sú aj v týchto ťažkých chvíľach, keď sa šíri koronavírus, zabezpečené plynulé dodávky energií. Na utorňajšej tlačovej besede po rokovaní s energetickými firmami o tom informoval minister hospodárstva Peter Žiga. „Energie sú kľúčové pre ekonomiku aj v každodennom živote v našich domovoch. Chcem upokojiť priemysel aj verejnosť, že dodávky plynu, elektriny a pohonných hmôt sú v súčasnosti plynulo zabezpečené. Všetky spoločnosti sa intenzívne pripravujú na možné krízové scenáre,“ povedal Žiga.

Zatiaľ podľa ministra nie je ani jeden pozitívny prípad koronavírusu v energetických spoločnostiach, ktoré prevádzkujú kritickú infraštruktúru.

Dodávky ropy a plynu podľa plánu

Energetici majú vytvorené záložné tímy či záložné pracoviská. Spoločnosti intenzívne riešia logistiku aj havárie, odložili plánované odstávky. „Tok plynu z Ruskej federácie je plynulý, to znamená že plyn prichádza na Slovensko úplne štandardne,“ povedal Žiga s tým, že Slovensko má ešte aj dostatok plynových zásob.

Slováci nebudú mať podľa dosluhujúceho ministra ani problém s dostatkom pohonných látok. „Konštatujem, že aj dodávky ropy sú v klasickom režime. Výroba v Slovnafte pokračuje bez akýchkoľvek zádrhov, dostatočné má aj skladovacie kapacity,“ podotkol Žiga.

Distribučné spoločnosti dodávajúce elektrinu prijali podľa ministra všetky potrebné opatrenia a sú pripravené na možnú krízu. „Spotreba elektriny klesla asi o 4 %. To ešte nepočítame s výpadkom elektriny od automobiliek, ktoré plánujú na určitý čas zastaviť svoju výrobu,“ dodal Žiga.

Môže vás zaujímať

Rodičia už nemôžu nechať škôlkárov doma pre obavu z korony