Jednou vetou

Na ÚPVII sa zaoberajú témou umelej inteligencie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) pracuje interný tím, ktorý sa zaoberá témou umelej inteligencie.

„Najprv sa chceme dôkladne pripraviť na nové programové obdobie 2021 až 2027, v rámci ktorého vznikne nový program Digitálna Európa“, uviedol pre TASR odbor komunikácie a protokolu úradu.

Vývoj umelej inteligencie patrí medzi kľúčové priority tohto programu s rozpočtom 2,5 miliardy eur na podporu start-upov, robotizácie priemyslu či inovatívnych riešení v rámci systému a služieb štátnej správy, priblížil odbor.

TEST: Nový Citroën C4 Cactus. Šok z komfortu aj priestoru. Je to gentleman na všetky cesty

„ÚPVII zadefinoval v rámci dopytových výziev Operačného programu integrovaná infraštruktúra využitie umelej inteligencie ako prioritu s cieľom zlepšiť a zefektívniť on-line služby štátnej správy,“ konkretizoval s tým, že SR sa môže inšpirovať úspešnými riešeniami, ktoré fungujú v Slovinsku, Estónsku či vo Fínsku.

V súvislosti s využitím umelej inteligencie odbor uviedol, že je zriaďovateľom Digitálnej koalície, ktorá rieši dlhodobý trend poklesu pracovnej sily v sektore informačných a komunikačných technológií.

Zároveň upozornil na predpoklad Digitálnej koalície, že v roku 2020 bude na Slovensku chýbať 20.000 pracovníkov v tomto sektore. „Umelá inteligencia je, samozrejme, riešením, keďže jej potenciál využitia je široký, či už vo forme on-line asistentov alebo v automatizácii výroby,“ uviedol odbor.

Umelá inteligencia môže podľa neho rovnako znížiť negatívny dopad aktuálnych trendov, akými sú starnúca populácia či negatívna demografická krivka.

Le Drian: EÚ v prípade amerických ciel na autá prijme odvetné opatrenia

Slovensko bude organizovať konferenciu krajín Vyšehradskej štvorky k vývoju a použitiu umelej inteligencie 11. októbra 2018 v Bruseli, ktorá sa zameria na výskum v oblasti umelej inteligencie, jej priemyselné využitie a podporu budovania ekonomiky, spoločenské zmeny a vplyv umelej inteligencie na pracovný trh a jej vojenské využitie, avizoval odbor.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive