Jednou vetou

Na Veľkonočný pondelok zarobia malí šibači prvé peniaze

Ilustračné foto:

TASR

Odborníci sa zhodujú, že detské vreckové nemusí byť vysoké, no musí byť pravidelné. Iba tak sa deti naučia správne zaobchádzať s peniazmi a rozumieť ich hodnote.

Podľa Radovana Šprláka z PARTNERS GROUP SK treba deti naučiť s peniazmi narábať a začať s tým ideálne už v predškolskom veku. Práve veľkonočné sviatky bývajú príležitosťou, keď malí šibači získajú naraz vyššiu sumu peňazí a mali by pod dohľadom rodičov rozumne s nimi nakladať.

Vreckové pomáha deťom pochopiť skutočnú hodnotu peňazí, učia sa pri ňom správne hospodáriť a zároveň rozvíja ich osobnosť.

Naučiť sa myslieť na zadné vrátka

„Vlastnými peniazmi získavajú sebavedomie, pocit slobody a samostatnosti, čo je najlepšia príprava na dospelosť,“ tvrdí Šprlák. A kým rodičia zabezpečujú všetky potrebné výdavky na bežnú prevádzku, vreckové sú peniaze, ktoré majú slúžiť na osobné potreby dieťaťa. Výška vreckového sa pritom líši vzhľadom na vek dieťaťa. Pri malých školákoch vo veku 6 – 8 rokov odporúča odborník napríklad 1 euro na mesiac, pri starších 5 eur na mesiac a pri stredoškolákoch 10 eur mesačne.

Deti sa učia pozorovaním a väčšinu návykov preberajú práve od rodičov. S finančnou výchovou tak treba začať čo najskôr a od základov a deti musia pochopiť, že peniaze nie sú zadarmo a treba si ich zaslúžiť. Každé finančné vzdelávanie sa začína plánovaním.

„Ak rozmýšľate s čím začať, skúste si spoločne krok po kroku prebrať, čo by sa malo diať s vreckovým. Deti si musia uvedomiť, že peniaze nesmú iba míňať, ale treba myslieť aj na zadné vrátka a naučiť sa sporiť si,“ zdôrazňuje Šprlák.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie