Jednou vetou

Najdrahšie a najlacnejšie potraviny nájdete v týchto krajinách

Ilustračné foto

foto: pixabay

Rakúsko je z hľadiska výdavkov na jedlo a nápoje v rámci Európskej únie drahá krajina. Potraviny a nealkoholické nápoje tam vlani stáli o 25 % viac, než je priemer EÚ. Z údajov štatistického úradu Eurostat vyplýva, že Rakúsko je spolu s Luxemburskom na druhom mieste za Dánskom.

Najdrahšie sú v Rakúsku chlieb a pečivo, ktoré o 35 % presahujú priemer EÚ, a mäso je až o 46 % drahšie, čím je Rakúsko najdrahšou spomedzi všetkých členských krajín. Mlieko, syry a vajcia stoja približne o 7 % viac, než je priemer EÚ.

Eurostat pri hodnotení cien používa 100-bodový index, pričom 100 bodov predstavuje priemernú európsku cenu potravín a nealkoholických nápojov. Z toho vyplýva, že najdrahšie potraviny sú v Dánsku (130 bodov), kým Nemecko dosiahlo hodnotu 102 bodov. Najlacnejšie sú potraviny vo východných členských krajinách – Rumunsku (66), Poľsku (69) a Bulharsku (76). Tu však Eurostat podotýka, že aj platy sú v týchto krajinách oveľa nižšie než v západnej Európe.

Mzda v potravinárstve SR sa v 1. štvrťroku 2019 zvýšila o 8,4 %

Kým Rakúšania musia pri nákupe základných potravín siahnuť hlboko do vrecka, požívatiny sú lacné. Napríklad cigarety tu v porovnaní s európskym priemerom stoja o 11 % menej a alkoholické nápoje sú zhruba na úrovni priemeru EÚ.

Mimoriadne lacný je alkohol v Nemecku: ceny predstavujú 89 bodov zo 100-bodového indexu EÚ. Fínsko je z tohto hľadiska najdrahšie (182 bodov), nasleduje Írsko (177) a Švédsko (152). Väčšinou ceny závisia od výšky sadzieb daní na pivo, víno a destiláty. Veľké rozdiely sú aj v cenách tabakových výrobkov. V najdrahšej členskej krajine – Veľkej Británii – platia fajčiari dvojnásobok európskeho priemeru, kým Bulhari platia len polovicu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie