Jednou vetou

Najväčší boháči stratili poklesom na Wall Street 68,5 miliardy USD

Warren Buffett mal zo všetkých boháčov zaznamenať najväčšiu stratu na Wall Street

foto: TASR/AP

Prudký pokles akcií na newyorskej akciovej burze v pondelok (5.2.) zoštíhlil účty 500 najbohatších ľudí planéty o 68,5 miliardy USD (55,56 miliardy eur). Nechýbajú medzi nimi Warren Buffett, Mark Zuckerberg či Jeff Bezos. Buffett údajne zaznamenal spomedzi boháčov najväčšiu stratu – päť miliárd a Zuckerberg tri miliardy USD.

Dow Jones Industrial (DJI) klesol v prvý deň tohto týždňa o 4,6 %, čo predstavovalo 1175 bodov. Bol to jeho najväčší denný pokles v histórii, ktorá sa začala písať v roku 1884.

V New Yorku sa výpredaj akcií začal už v piatok (2.2.). V piatok a v pondelok klesol DJI o viac ako 2000 bodov.
Akcie v Spojených štátoch si zachovávali rastovú tendenciu od roku 2009. Vlani sa ich vzostup zvýšil aj vďaka daňovej reforme prezidenta Donalda Trumpa.

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v utorok v komentári uviedol, že tendencia dlhodobého vzostupu akcií potrebovala prestávku. Ľudia by preto nemali podliehať hystérii. Unáhlený predaj akcií je podľa neho chybou.

Spolková kancelárka Angela Merkelová konštatovala, že „žijeme v neistých časoch“. Preto by chcela so spoľahlivou vládou vytvárať predpoklady pre stabilitu a blahobyt.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem