Jednou vetou

Najväčší podiel na celkových aktívach mali vlani zmiešané fondy

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Podielovým fondom v minulom roku kraľovali zmiešané fondy, ktoré mali najväčší podiel na celkových aktívach. Tvorili až 45,89 % a ich objem predstavoval 3,07 miliardy eur.

Za nimi nasledovali dlhopisové fondy s podielom 25,14 % a ich objem dosiahol 1,68 miliardy eur a na treťom mieste skončili realitné fondy s podielom 20,47 % v objeme 1,37 miliardy. Vyplýva to z najnovšieho Štatistického bulletinu Národnej banky Slovenska (NBS).

Poslanci Smeru-SD chcú zefektívniť správne konania na Úrade jadrového dozoru SR

Akciové fondy boli až na štvrtom mieste, keď dosiahli objem 480,1 milióna eur. Podiel kategórie ostatných fondov, medzi ktoré sú zaradené napríklad zaistené fondy, špeciálne fondy alternatívnych investícií, špeciálne fondy cenných papierov a špeciálne fondy profesionálnych investorov, v poslednom štvrťroku 2018 dosiahli 1,33 %, pričom ich celkový objem bol na úrovni 88,8 milióna eur.

Ku koncu minulého roka zaznamenali zmiešané fondy medziročný nárast o 7,44 %, medzikvartále však klesli o 2,45 %. Realitným fondom sa ku koncu vlaňajška hodnota celkových aktív medziročne zvýšila o 14,81 %, hodnota majetku spravovaná akciovými fondmi medziročne vzrástla o 4,49 %, ale v medzikvartálnom porovnaní klesla o 8,26 %.

Na boj proti obchodovaniu s ľuďmi išlo za tri roky vyše 1,4 milióna eur

„Dlhopisové fondy zaznamenali pokles o 3,98 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku a v medziročnom porovnaní ich aktíva klesli o 8,84 %. Ostatné fondy zaznamenali ku koncu minulého roka medziročný pokles o 64,20 %,“ dodala NBS.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest