Jednou vetou

Nálada vo svetovej ekonomike sa zhoršila, vyplýval z prieskumu Ifo

Ilustračná foto

foto: TASR

Nálada vo svetovej ekonomike sa zhoršila, vyplýva z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo.

Index svetovej ekonomickej klímy klesol v 2. štvrťroku na 16,5 bodu z 26 bodov v prvých troch mesiacoch 2018 a viac menej sa vrátil na úroveň z posledného kvartála 2017, keď dosiahol 17,1 bodu.

Ekonomika eurozóny si udrží solídny rast, rizikom je však protekcionizmus

Experti hodnotili aktuálnu ekonomickú situáciu približne rovnako pozitívne ako v predchádzajúcom štvrťroku, výrazne menej optimistické však boli ich očakávania. Svetová ekonomika sa stále nachádza vo fáze rastu, ktorý však stráca dynamiku.

Index hodnotenia aktuálnej situácie klesol na 27,4 bodu z 28,3 bodu a index očakávaní padol na 6,1 bodu z 23,9 bodu.

Vďaka Európskej únie ekonomiky malých krajín profitujú

Nálada sa znížila v ekonomikách takmer všetkých regiónov. V USA sa výrazne zhoršilo hodnotenie aktuálnej situácie rovnako ako očakávania. V Európskej únii (EÚ), Latinskej Amerike, Spoločenstve nezávislých štátov, na Blízkom východe a Severnej Afrike sa takisto ochladili očakávania, ale zlepšilo sa hodnotenie aktuálnej situácie.

Spoločne s nárastom inflačných očakávaní sa budú v rozvinutých ekonomikách v najbližších šiestich mesiacoch zvyšovať aj krátkodobé a dlhodobé úroky. Experti navyše počítajú s výrazným pribrzdením rastu globálneho obchodu. Jedným z dôvodov je posilnenie obchodných bariér. Celkovo predpovedajú v tomto roku s expanziou svetovej ekonomiky o 3,9 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie