Jednou vetou

Napätie v Azovskom mori poškodzuje podľa Mogheriniovej ekonomické záujmy EÚ

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

foto: TASR/AP

Najnovšie napätie medzi Ukrajinou a Ruskom v okolí polostrova Krym negatívne ovplyvňuje ekonomiku Európskej únie, pretože európske plavidlá sú vystavené nečakaným meškaniam. Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová to uviedla v stredu po príchode na rokovania s ministrami zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli.

Mogheriniová je pravidelným hosťom ministerských zasadnutí Severoatlantickej aliancie, rovnako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg býva hosťom na zasadnutiach Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu a na summitoch EÚ, čo potvrdzuje úzku spoluprácu medzi Úniou a Alianciou.

Ukrajina informovala o obnovení nákladnej dopravy v Kerčskom prielive

Šéfka diplomacie EÚ s odkazom na incident pri Kerčskom prielive, kde Rusko zadržalo tri ukrajinské vojenské lode aj s ich posádkami, upozornila, že pre krajiny EÚ to malo negatívne dôsledky, a spresnila, že nastolí túto otázku počas nadchádzajúceho stretnutia s ministrami zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny v Miláne.

„Sme veľmi znepokojení vývojom v Azovskom mori, a to nielen v dôsledku provokácie voči Ukrajine, ale aj preto, že aktivity v Azovskom mori výrazne spomaľujú plavidlá, ktoré nesú vlajky členských štátov Európskej únie. Takže tu máme aj vplyv na naše vlastné ekonomiky okrem jasne viditeľných bezpečnostných hrozieb,“ opísala situáciu Mogheriniová po príchode do bruselského sídla NATO.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin využil utorňajšie rozhovory s kolegami z NATO na výzvu, aby Aliancia prišla s „komplexnou odpoveďou“ na bezpečnostnú hrozbu, ktorú podľa Ukrajiny predstavuje Rusko.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie