Jednou vetou

Naše ratolesti: kedy dostávajú najviac darčekov?

Po čom najviac túžia Vaše deti? V každom veku je to niečo iné

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Vianoce sú jednoznačne o pokoji a rodinnej atmosfére, deťom sa však do pamäte najmä ako sviatky plné darčekov. Zisťovali sme, či sú práve Vianoce sviatkom, kedy deti dostávajú darčekov najviac a aké darčeky patria medzi najobľúbenejšie!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com
Ilustračný obrázok | Foto: canva.com

Počas roka rodičia svoje ratolesti obdarúvajú niekoľkokrát. Deň detí, vysvedčenie, Vianoce či narodeniny. A kedy dostávajú deti darčekov najviac? Paradoxne, nie na Vianoce. Až 95% rodičov totiž dáva deťom darček na narodeniny, na Vianoce je to približne 92%.

A čo si naše ratolesti želajú? Z výsledkov najnovšieho prieskumu, v ktorom sa zisťovalo finančné správanie detí a mladých, vyplýva, že priania detí nie sú vždy v súlade s plánmi rodičov. „Deti najviac túžia po peniazoch, ktoré sú v rebríčku u rodičov až na desiatej pozícií, ale aj po mobile či oblečení. Najviac sa tieto generácie k sebe blížia pri výlete či praktickom darčeku podľa aktuálnych potrieb,“ vysvetlila Lenka Buchláková, analytička Slovenskej Sporiteľne.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Peniaze si praje dostať až takmer polovica stredoškolákov, 20 % žiakov prvého stupňa a štvrtina žiakov druhého stupňa základných škôl.  Deti na prvom stupni základnej školy túžia hlavne po mobile.

Naopak najmenší záujem bol prejavený o vyrobené darčeky, bábiku a spoločenské hry. Medzi top 10 darčekov, ktoré si želajú žiaci základných škôl, patrí takisto oblečenie, výlet, počítač či notebook, kozmetika,  kniha, hracia konzola či lego.

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com

Deti však radi aj obdarúvajú. „Rodičom kupuje na narodeniny, deň otcov či deň matiek darček až 80 % žiakov základných škôl,“ uviedla pre hlavne.sk analytička L. Buchláková.  Zvyčajne na darčeky deti minú od 5 do 10 eur, každý piaty žiak kúpi darček za viac ako 10 eur. Takmer žiadny školák zo základnej školy však nedáva rodičom dar na Vianoce. U stredoškolákov je to 83 % a u vysokoškolákov až 89 %. S pribúdajúcim vekom stúpa aj suma investovaná do darčeka pre jedného rodiča. Najviac dokážu minúť na darčeky pre rodičov deti zo západného Slovenska, najmenej na východe.

Od čoho sa odvíja investícia do darčekov? Hlavne od príjmu. Kým väčšina stredoškolákov neprekročí  sumu 50 eur, vysokoškoláci míňajú vo väčšine do 100 eur a pracujúci na darčeky minú najviac, takmer polovica z nich viac ako 250 eur. Viac peňazí na darčeky míňajú podľa prieskumu muži.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie