Jednou vetou

NASES uistila, že prevádzku slovensko.sk zvládnu, opozícia vyčíta systému nedostatky

Peter Pellegrini

Foto: TASR

Za funkčnosť elektronického doručovania zo zákona zodpovedá Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá patrí pod Úrad vlády SR. Uviedol to pre TASR v reakcii na kritiku opozície podpredseda vlády SR pre informatizáciu a investície SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pellegrini informoval, že jej generálny riaditeľ ho pri poslednej návšteve, aj v telefonických rozhovoroch uistil, že prevádzku systému zvládnu.

„Požiadal som generálneho riaditeľa, aby detailne a transparentne informoval verejnosť o súčasnom stave, opatreniach, ktoré prijal, a tiež o tých, ktoré prijme v najbližšom čase. Ak sa situácia do konca mesiaca nevyrieši, odporučím vedúcemu Úradu vlády vykonanie personálnych zmien v manažmente NASES-u,“ zdôraznil podpredseda vlády.

Systém nezvláda vyššiu záťaž

Situáciu s oneskoreným doručovaním rozhodnutí prostredníctvom portálu Slovensko.sk počas predchádzajúceho týždňa spôsobil výrazný nárast podaní a rozhodnutí od orgánov verejnej moci v bežných pracovných hodinách (od 8.00 do 16.00).

V reakcii na kritiku opozície to konštatuje NASES s tým, že dodávateľa systému, spoločnosť Globaltel, vyzvali na urýchlené odstránenie tejto situácie.

„Po optimalizačných opatreniach momentálne systém vykazuje doručovanie do jednej minúty. Naďalej sa pracuje na systémových opatreniach, ktoré predstavujú doplnenie hardvérovej kapacity tak, aby systém do budúcnosti bol schopný spracovať aj vyššiu záťaž ako dnes,“ uviedla agentúra v stanovisku, ktoré TASR poskytla sekcia komunikácie NASES.

Ľudia nedokážu splniť lehoty

Od dodávateľa si plánujú „tvrdo uplatňovať“ všetky nároky, ktoré vyplývajú z prevádzkovej zmluvy.
Opozícia systému elektronickej komunikácie so štátom, ktorý je pre podnikateľov od 1. júla tohto roka povinný, vyčíta viaceré nedostatky.

„Hlavným problémom je neschopnosť prihlásiť sa do systému, ktorý následne nedokáže doručiť väčšie dokumenty. Systém padá a ľudia, ktorí sú viazaní lehotami, tieto lehoty nemôžu splniť, tým pádom im hrozia sankcie,“ upozornil dnes poslanec hnutia OĽaNO Jozef Viskupič.

Problémom portálu verejnej správy Slovensko.sk by sa preto mala venovať séria mimoriadnych výborov Národnej rady (NR) SR. Na ich zvolaní pracuje opozícia, zasadnúť by mohli začiatkom októbra.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie