Jednou vetou

Návrh Smeru na obedy zadarmo je podľa viacerých opozičných strán populistický

Ilustračná foto

Foto: TASR/fotokoláž: hlavne.sk

Návrh Smeru-SD na zavedenie obedov zadarmo pre deti v poslednom ročníku predškolských zariadení a pre žiakov na prvom a druhom stupni základných škôl je podľa viacerých opozičných strán populistický. Zároveň tvrdia, že návrh je nedomyslený a samosprávy naň nie sú pripravené.

Poslankyňa hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková v utorok na tlačovej konferencii poukázala na nedomyslenosť obedov zadarmo. „Čakáme na vyjadrenie právnikov, ako by sa dalo s týmto zákonom naložiť,“ priblížil poslanec OĽaNO Eduard Heger s tým, že následne sa ukáže, či hnutie prinesie k tomuto návrhu pozmeňujúci návrh, alebo či požiadajú o stiahnutie zákona na prepracovanie. Zákon by mal byť podľa neho pripravený tak, aby bol pre školákov k dispozícii teplý, zdravý obed.

Fico považuje informáciu,že bol v nemocnici pre problémy so srdcom, za hlúposť

Poslanec OĽaNO Miroslav Sopko aj poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková poukázali na pojem „iné jedlo“ v návrhu zákona. „Máme to chápať, že namiesto teplých obedov dostanú deti jednu studenú bagetu? Bagety budeme teda považovať za výchovu k správnym stravovacím návykom? Sú predsa školy, kde nemajú školskú jedáleň,“ podotkla Krištúfková s tým, že žiadajú túto formuláciu vysvetliť, alebo vypustiť.

„Smer-SD sa dnes priznal, že na obedy zadarmo absolútne nebol pripravený a urobil to z čistého populizmu a v snahe zachrániť klesajúce preferencie. Pripravené na tento krok nie sú ani školy, ktoré nemajú vybavenie a ani kuchárky,“ skonštatoval poslanec za SaS Branislav Gröhling, podľa ktorého práve preto Smer-SD obedy zadarmo presunul. Podobný názor má aj Gaborčáková, podľa ktorej nie sú na tento krok samosprávy pripravené.

Škôlkari majú mať obedy zadarmo od januára, žiaci od septembra 2019

Sme rodina zároveň avizovala, že na súčasnej schôdzi Národnej rady (NR) SR predloží k tomuto návrhu zákona pozmeňujúci návrh. „Trváme na tom, že na tieto obedy má právo aj 13.110 žiakov prvého stupňa osemročných gymnázií. Nie je žiadny dôvod na to, aby boli tieto deti a ich rodičia diskriminovaní od sľubovanej pomoci,“ uviedla Krištúfková. Zároveň vyzvala predkladateľa zákona k dopracovaniu návrhu s cieľom „predísť fiasku pri jeho aplikácii do praxe“.

Deti v poslednom ročníku predškolských zariadení majú mať obedy zadarmo od 1. januára budúceho roka. Žiaci na prvom a druhom stupni základných škôl až od septembra budúceho roka. Mestá a obce, ako aj školské zariadenia tak majú získať dostatok času na to, aby zabezpečili technické zariadenia a prípadne doplnili pracovnú silu do jedální. Rezort financií okrem toho prisľúbil dva milióny eur, ktoré majú riešiť možné problémy v praxi. Informoval o tom v utorok predseda Smeru-SD Robert Fico po rokovaniach so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie