NBS odkazuje: Analytici, fakty o Hudákovi si nabudúce overte!

Národná banka Slovenska

autorská koláž hlavne.sk, Google Maps

Klub ekonomických analytikov sa minulý týždeň vyjadril k aktuálnym politickým nomináciam do vedenia Národnej banky Slovenska. Členovia klubu sú presvedčení, že nominácie ohrozujú jej nezávislosť. Od Národnej banky Slovenska sa však po týždni dočkali kritickej odpovede!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | TASR

Klub ekonomických analytikov (KEA) minulý týždeň zverejnil tlačovú správu pod názvom Aktuálne politické nominácie do vedenia NBS ohrozujú jej nezávislosť. Národná banka Slovenska údajne záujem KEA o jej nezávislosť víta, napriek tomu správu ostro kritizuje. „Za základný princíp práce analytikov pokladáme prácu s overenými faktami, inak vznikajú pochybnosti o objektívnosti a dôveryhodnosti ich výstupov. Dovoľujeme si vyjadriť počudovanie, či doslova pochybnosť o reálnosti niektorých faktov, ktoré sú v tlačovej správe uvedené,“ vyjadrila sa hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa NBS | Foto: Facebook M.S.

KEA v tlačovej správe spomína napríklad prax Jozefa Hudáka ako vedúceho pobočky VÚB banky, avšak takáto prax v oficiálnom pracovnom Hudákovom životopise zverejnenom na stránke Národnej rady Slovenskej Republiky uvedená nie je. Napríklad z tohoto dôvodu je NBS voči zdrojom, aké mali členovia KEA k dispozícii a z akých vychádzali v ankete nedôverčivá. „To však vôbec neznamená, že pán prezident Slovenskej republiky by nemal komplexne preskúmať a posúdiť, či nominovaný kandidát na viceguvernéra NBS spĺňa alebo nespĺňa všetky požadované predpoklady pre túto funkciu, práve naopak,“ informovala Solčányiová.

Pochybnosti narastajú: Kto je Jozef Hudák?

Jozef Hudák | Foto: TA3

V správe KEA sa tiež nachádza porovnanie so známou kauzou Rapid Life, v ktorej prišli tisíce ľudí o množstvo životných úspor. NBS sa voči porovnaniu ohradila, tvrdí, že KEA poškodzuje dobré meno Národej banky Slovenska. „Kauza Rapid life s tisíckami poškodených klientov je dobrým príkladom, aké škody môžu spôsobiť nedostatky vo výkone dohľadu nad finančným trhom,“ vysvetlila Solčányiová. „Toto zverejnené neobjektívne tvrdenie je založené nielen na neznalosti faktov, ale vnímame ho ako zásah, ktorý môže cielene ovplyvňovať názory verejnosti na úkor NBS a tiež bez znalosti všetkých skutočností nekvalifikovane zasahuje do zložitého komplexu právnych sporov medzi Slovenskou republikou a skupinou z okolia Rapid life, ktorá závažne poškodila približne pätnásťtisíc klientov. V tejto súvislosti celkovo vzniká dojem, akoby za pomoci rôznych lobistov vrátane Vášho Klubu či časti jeho členov sa malo dosiahnuť riešenie zlyhania skupinou z okolia Rapid life na úkor Slovenskej republiky,“ vysvetlila postoj NBS Solčányiová.

Remišová žiada prezidenta, aby zvážil vymenovanie Hudáka za viceguvernéra NBS

NBS upozornila, že členovia KEA by mali byť osobitne opatrní pri svojich neobjektívnych tvrdeniach o prípade poisťovne Rapid life, aby  na seba nevztiahli podozrenie, ktoré by mohlo súvisieť s verejne deklarovanými vyjadreniami predstaviteľov poisťovne Rapid life, z ktorých je zrejmé, že medzi nimi využívané metódy patrí aj korupcia. Solčányiová tiež uviedla, že Národná banka Slovenska bude na pochybné tvrdenia Klubu ekonomických analytikov reagovať. „Okrem toho si Vás dovoľujem informovať, že na uvedené zverejnené neobjektívne tvrdenie je Národná banka Slovenska pripravená reagovať aj ďalšími adekvátnymi spôsobmi. Nie je obvyklé, aby sa ekonomickí analytici či KEA verejne vyjadrovali k nomináciám na najvyššie posty v Národnej banke Slovenska a sme presvedčení, že pokiaľ tak Klub chce urobiť, mal by objektívne pracovať s overenými faktami.“

Poslankyňa NRSR za OĽaNO Veronika Remišová | Foto: TASR

Klub ekonomických analytikov je výrazne proti hlasovaniu tajnému hlasovaniu vlády, ktoré zvolenie Hudáka do postu guvernéra schválilo. Sú presvedčení, že Hudák na pozíciu nie je vhodným kandidátom. „Podľa aktuálne dostupných informácií J. Hudák neprejavuje adekvátne odborné schopnosti zastávať pozíciu viceguvernéra,“ vyjadrili sa analytici. Voči vymenovaniu Jozefa Hudáka do postu viceguvernéra NBS otvorene hovorí aj viacerí poslanci NRSR vrátane Veroniky Remišovej, ktorá vo svojom vyjadrení prosila prezidenta Andreja Kisku, aby vymenovanie Hudáka do funkcie zvážil.

Novým viceguvernérom NBS bude J. Hudák

Môže vás zaujímať

Matečná: SR nesúhlasí s jednoročným prechodnými pravidlami pre agrosektor EÚ