Jednou vetou

Nedostatok prostriedkov na dane môže vyriešiť odklad daňového priznania

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Odloženie daňového priznania na neskorší termín môže vyriešiť prechodný nedostatok finančných prostriedkov a v určitých prípadoch aj ušetriť peniaze.

Daňovníci sa nemusia obávať, že posunom termínu na podanie daňového priznania na seba privolajú kontrolu zo strany správcu dane, ide o legitímny krok, ktorý umožňuje zákon o dani z príjmov, informovala v piatok Slovenská komora daňových poradcov (SKDP).

Výrazná väčšina ľudí z vyspelých krajín chce vyššie dane pre bohatých

„Odklad daňového priznania sa oplatí aj tým živnostníkom, ktorí mali v roku 2018 vyššie príjmy ako rok predtým, a teda im vychádza platiť aj vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Po odklade podávania daňového priznania si posunú aj termín platenia zvýšených odvodov,“ upozornila Ailin Hanková z SKDP.

Posledný termín na podanie daňového priznania je v tomto roku v pondelok 1. apríla, nakoľko posledný marcový deň pripadol na víkend. V prípade, ak daňovník oznámi predĺženie lehoty na podanie, posunie sa mu termín o tri mesiace. Ak má príjmy zo zahraničia, tak až o šesť mesiacov.

Odklad termínu daňového priznania však nemôžu oznámiť podnikatelia, ktorí sa nestihnú zaregistrovať na elektronické podávanie dokumentov. Túto povinnosť majú od začiatku tohto roka všetci podnikatelia vrátane živnostníkov a aj informáciu o odklade termínu podania daňového priznania musia na rozdiel od občanov zaslať elektronicky.

Nezavedie sa opätovne 40 % odpočet daňových výdavkov pri prenájme

SKDP upozornila, že podnikatelia, ktorí majú povinnosť podať daňové priznanie elektronicky, by si podávanie nemali nechať na poslednú chvíľu. Pre možné technické problémy odporúča komora nechať si časovú rezervu na riešenie problémov.

„V prípade, ak máte povinnosť podávať priznanie elektronicky a z akýchkoľvek dôvodov sa vám ho nepodarí odoslať načas, odporúčame vám aspoň uhradiť daň v termíne na podanie priznania. Pokute za neskoré podanie sa síce nevyhnete, ale ušetríte si aspoň vyrubenie úrokov z omeškania z dlžnej sumy,“ dodala Hanková

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie