Jednou vetou

Nemecká akciová burza končí tento týždeň v miernom pluse

Ilustračná foto

foto: Pixabay

V piatok Dax, hlavný index nemeckej akciovej burzy, vzrástol o 0,86 % a deň uzavrel na hodnote 11.526,04 bodu. Za týždeň dosiahol prírastok 1,4 %.

Index pred dvoma týždňami prekročil hranicu 11.000 bodov. Dokonca sa dostal až nad 11.800 bodov. Od vlaňajšieho októbra sa to stalo prvýkrát. Neskôr index znovu oslabil a odvtedy sa trvalo udržuje nad hranicou 11.500 bodov.

Svetové finančné inštitúcie otvoria v júni svoje zastúpenia vo Viedni

Od začiatku roka sa Dax dostal „trochu ďaleko“, uviedol stratég Andreas Wex z Commerzbank. Investori ignorovali najťažšie podmienky podnikov a pozerali ďaleko dopredu ponad problémy konjunktúry. Boli však príliš optimistickí.

Jarné indikátory znovu ukázali neradostný obraz situácie vo svetovej ekonomike. Tento týždeň v pondelok (25. 3.) sledovali burziáni s napätím náladu v priemysle. Na sklonku týždňa ich zaujala správa americkej vlády o vytváraní pracovných miest v marci.

„Kým vo februári pribudlo len málo pracovných miest, v marci by malo dôjsť k ich masívnemu prírastku,“ napísali Michael Holstein a Christian Kahler z DZ Bank.

Vydarený úvod tohto roka na burzách bol reakciou predovšetkým na pokles kurzov akcií v druhej polovici roku 2018. Rastové impulzy pre Dax môžu byť „pozitívnym východiskom na brexit a spájajú sa aj s dobrým záverom americko-čínskych obchodných rokovaní“.

MMF nemá dosť zdrojov pre prípad krízy, eurozóna bude mať problémy ju zvládnuť

Lepšie šance pre americký index Dow Jones Industrial Average než Dax prináša fakt, že americká ekonomika na rozdiel od nemeckej je menej orientovaná na vývoz.

Americký rast hospodárstva súvisí predovšetkým s domácou spotrebou. Zamestnanosť v Spojených štátoch ďalej silno rastie, mzdy takisto. V krajine súčasne klesli dane.

„Súkromné rozpočty majú také stabilné finančné príjmy prvýkrát po 12 rokoch,“ uviedol stratég Mark Dowding zo spoločnosti BlueBay Asset Management.

Môže vás zaujímať

VEDA: Čmeliaky hryzú rastliny, aby skôr kvitli