Jednou vetou

Nemecká ekonomika v 3. kvartáli zrejme mierne klesla

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Nemecká ekonomika v lete klesla prvýkrát od začiatku roka 2015, predpokladajú experti. Hlavným dôvodom bolo oslabenie výroby áut.

„Výkon nemeckej ekonomiky v 3. kvartáli zrejme klesol približne o 0,3 %,“ uviedol v piatok (2. 11.) kielsky Inštitút pre svetovú ekonomiku (IfW). Commerzbank počíta s miernejším znížením hrubého domáceho produktu (HDP) asi o 0,1 %.

„Pretože mnohé automobilky z dôvodu problémov pri prechode na novú normu merania emisií WLTP v uplynulých mesiacoch výrazne utlmili produkciu,“ uviedol expert Commerzbank Ralph Solveen.

Experti IfW rovnako ako Commerzbank očakávajú na konci roka opäť citeľné oživenie ekonomiky.

Za rast cien energií podľa P. Žigu môže burza, podľa Ľ. Galka vláda

Priemysel sa však musí vyrovnávať s čoraz väčšími prekážkami. To ukázal aj index nákupných manažérov (PMI) inštitútu IHS Markit pre nemecký výrobný sektor, ktorý v októbri padol o 1,5 bodu na 52,2 bodu.

Index síce zostal nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie, ale dostal sa na najnižšiu úroveň za takmer 2,5 roka.

Firmy totiž prvýkrát od konca roka 2014 zaznamenali pokles nových objednávok. Prieskum tiež ukázal, že firmy majú prvýkrát za štyri roky pesimistické očakávania týkajúce sa najbližších 12 mesiacov.

Spolkový štatistický úrad zverejní údaje o vývoji nemeckého HDP v 2. kvartáli 14. novembra.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie