Jednou vetou

Nemecká koalícia zvažuje možnosť úprav starších dieselových vozidiel

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

V boji proti znečisteniu ovzdušia v nemeckých veľkomestách zvažujú kresťanskí demokrati a sociálni demokrati technické úpravy aj na starších dieselových vozidlách, no s veľkými výhradami.

„Budeme naďalej redukovať najmä zdroje znečistenia v cestnej premávke,“ píše sa v predbežnom dokumente z koaličných rokovaní k téme životného prostredia. K tomu patria aj technické úpravy vozidiel, „pokiaľ to bude technicky možné a ekonomicky odôvodniteľné“. Nemecké automobilky však budú do podporného fondu pre opatrenia v mimoriadne zaťažených mestách platiť viac peňazí.

Budúca spolková vláda musí vzhľadom na hroziace zákazy jázd dieselových áut a možnú žalobu zo strany Európskej komisie rozhodnúť, akým spôsobom bude možné urýchlene znížiť emisie oxidov dusíka. Nemecké automobilky prisľúbili novší softvér pre ďalších 2,8 milióna vozidiel. Rozsiahlejšie technické úpravy starších motorov, však odmietli ako príliš drahé a neúčinné.

V predbežnej správe z koaličných rokovaní o téme doprava sa uvádza, že o technických úpravách sa rozhodne v roku 2018 na základe odborných posudkov a právnych analýz týkajúcich sa evidencie, výrobných záruk a nákladov. Nezávisle od toho chcú koaličné strany na cestách zaviesť plošné sledovanie emisií už evidovaných vozidiel a vytvoriť účinný systém sankcií pre automobilky za nedodržanie noriem pre emisie.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie