Jednou vetou

Nemecké priemyselné objednávky zaznamenali v septembri nečakaný rast

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Nemecké priemyselné objednávky zaznamenali v septembri nečakaný rast. Prispel k tomu zvýšený dopyt na domácom trhu aj na trhoch eurozóny. Ukázali to v utorok zverejnené údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.

Priemyselné objednávky po úprave o kalendárne, sezónne a cenové vplyvy vzrástli v septembri medzimesačne o 0,3 %. Výsledok je pre ekonómov prekvapením, keďže očakávali pokles o 0,5 %.

Navyše, priaznivejšie sa vyvíjal aj mesiac august, za ktorý Destatis upravil údaje smerom nahor. Zatiaľ čo pôvodne informoval o raste priemyselných objednávok v auguste o 2 %, revidované údaje poukazujú na rast o 2,5 %.

Vláda sa bude zaoberať dávkami v hmotnej núdzi i Rokom slovenského divadla

K septembrovým výsledkom prispeli objednávky na domácom trhu aj zo strany ostatných krajín eurozóny. Domáce objednávky sa zvýšili o 2,8 % a objednávky zo strany ostatných členov eurozóny o 2,4 %.

Na druhej strane, zo strany ostatných zahraničných partnerov klesli objednávky o 3,7 %. Celkové zahraničné objednávky tak zaznamenali pokles o 1,4 %.

Priemyselné objednávky patria k pozorne sledovaným ukazovateľom, keďže naznačujú ďalší vývoj v priemysle najsilnejšej ekonomiky Európskej únie.

Zisk Toyoty za 1. polrok výrazne vzrástol, firma zlepšila celororočnú prognózu

V tomto roku sa výsledky z mesiaca na mesiac prudko menili, čo je dôsledok obchodnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorej výsledkom je viacero obchodných sporov medzi USA a ich obchodnými partnermi.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie