Jednou vetou

Nemecko a Francúzsko sú blízko dohode o návrhoch spoločného rozpočtu eurozóny

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Nemecko a Francúzsko sú blízko dohode o návrhoch spoločného rozpočtu eurozóny. Vyhlásil to v stredu nemecký minister financií Olaf Scholz. Dodal, že očakáva dohodu už tento alebo nasledujúci týždeň.

„Sme veľmi blízko,“ povedal Scholz. „Včera (19. 2.) sme mali dobrý rozhovor, čo nás vedie k presvedčeniu, že by sme to mohli spoločne dosiahnuť do konca tohto týždňa, alebo na začiatku ďalšieho, a potom ju predstavíme našim ostatným priateľom v Európe.“

Nemecký denník Handelsblatt v utorok (19. 2.) napísal, že dve najväčšie ekonomiky eurozóny – Nemecko a Francúzsko – sa dohodli na návrhu spoločného rozpočtu euroregiónu.

Slovenská, maďarská a poľská dcérska spoločnosť Huawei vydali spoločné vyhlásenie

Mal by sa používať na odmeňovanie krajín, ktoré úspešne realizujú ekonomické reformy a na financovanie strategických investícií.

No hlavným cieľom rozpočtu je tesnejšia integrácia štátov, ktoré zaviedli euro. Scholz vlani spoločne s francúzskym rezortným kolegom Brunom Le Maireom uviedli, že spoločný rozpočet by mal znížiť ekonomické rozdiely medzi krajinami eurozóny a pomôže regiónu odvrátiť prípadné krízy v budúcnosti.

No niektorým členom euroregiónu sa spoločný rozpočet nepozdáva, obávajú sa ďalších finančných požiadaviek a otázne je aj využitie rozpočtu.

Môže vás zaujímať

Takto koronavírus ohrozuje aj automobilový priemysel