Jednou vetou

Nemecko dosiahlo vlani rekordný rozpočtový prebytok

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Nemecko zaznamenalo v minulom roku rekordný rozpočtový prebytok, keď jeho hodnota presiahla 36 miliárd eur. Prispela k tomu rekordne nízka nezamestnanosť a nízke úrokové sadzby.

Rozpočtový prebytok Nemecka dosiahol vlani 36,6 miliardy eur, uviedol v piatok nemecký štatistický úrad Destatis. Napriek tomu, že v porovnaní s odhadom (38,4 miliardy eur) je rozpočtový prebytok nižší, je to najvyššia hodnota prebytku od zjednotenia krajiny v roku 1990.

Zároveň to znamená štvrtý rok po sebe, čo Nemecko zaznamenalo rozpočtový prebytok. Najväčšia ekonomika eurozóny tak už nejaký čas nemusí riešiť problémy spojené s plnením rozpočtových kritérií Európskej únie, ktoré stanovujú, že rozpočtový deficit nesmie prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Nemecko aj v minulom roku maximálne vyťažilo z vývoja nezamestnanosti, ktorá dosiahla historické minimum a naopak, z rastu zamestnanosti na historické maximum. Okrem toho ekonomiku a štátne financie podporila uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), najmä nízka úroveň úrokových sadzieb.

Môže vás zaujímať

Ťažké časy aj pre pivovarníkov. O toto všetko prichádzajú tento rok