Nemecko nepodporilo návrh Európskej komisie o spoplatnení diaľnic podľa vzdialenosti

Ilustračné foto

Foto: TASR

Medzi Berlínom a Bruselom sa zrejme schyľuje k ďalšiemu možnému sporu o mýte pre osobné vozidlá. Nemecko totiž odmietlo podporiť návrh Európskej komisie na mýto spoplatené podľa prejdenej vzdialenosti. O návrhu sa v súčasnosti diskutuje na ministerskej úrovni a v Európskom parlamente.

Brusel navrhol, aby diaľničné poplatky boli odstupňované podľa prejdenej vzdialenosti, a nie časovo. Podľa návrhu by Nemecko muselo svoj model mýta zmeniť najneskôr do roka 2027, alebo ho úplne zrušiť. EK zatiaľ neplánuje zjednotiť spôsob spoplatňovania diaľnic v Európe, zostáva to aj naďalej v kompetencii členských krajín. Ďalej navrhuje však zaviazať štáty k povinnosti zohľadniť skutočné opotrebovávanie ciest.

Schválený, no ešte nezrealizovaný model mýta v Nemecku, spoplatňuje diaľnice časovo. Veľké spory vyvolal fakt, že umožňuje domácim motoristom odpočítať túto sumu z daní. To znamená, že reálne za diaľnice budú platiť výlučne cudzinci. Brusel však proces proti Nemecku pre diskrimináciu cudzincov zastavil po tom, ako Berlín uskutočnil určité zmeny.

Môže vás zaujímať

ZSSK Cargo pociťuje recesiu v hutníckom priemysle, rokuje s odbormi