Jednou vetou

Nemecko odmieta extrateritoriálne sankcie, reagovalo na hrozby R. Perryho

Ilustračná foto

Foto: TASR

Nemecko odmieta extrateritoriálne sankcie. Uviedlo to v stredu nemecké ministerstvo hospodárstva, ktoré tak reagovalo na vyjadrenia amerického ministra energetiky ohľadne projektu plynovodu Severný prúd 2.

Podľa hovorkyne si ministerstvo „všimlo hrozby Washingtonu v súvislosti s projektom Severný prúd 2 a odmieta akékoľvek sankcie, ktoré majú extrateritoriálny efekt“.

Dodávky ruskej ropy do SR sa obnovia vo večerných hodinách

Ministerstvo tak reagovalo na vyjadrenia amerického ministra energetiky Ricka Perryho v utorok (21. 5.) v Kyjeve.

Ten sa vyjadril, že Spojené štáty už čoskoro schvália zákon, ktorý zavedie sankcie pre firmy zapojené do výstavby plynovodu Severný prúd 2. „Nie je to ďaleko,“ povedal Perry, ktorý sa v Kyjeve zúčastnil na inaugurácii nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

S projektom plynovodu nesúhlasia okrem USA ani mnohé európske štáty, najmä zo strednej Európy a Pobaltia. Podľa nich tento projekt, ktorý obchádza Ukrajinu aj pobaltské krajiny, iba zvýši závislosť Európy od ruského plynu.

„Opozícia voči Severnému prúdu 2 je v USA stále veľmi vysoká,“ citovala Perryho agentúra Reuters. „Senát aj Snemovňa reprezentantov by mali návrh zákona schváliť a po nich by ho mal podpísať prezident,“ dodal.

Stavebné práce na plynovode Nord Stream 2 sa môžu predĺžiť

Pred týždňom skupina republikánskych a demokratických senátorov predstavila návrh spomínaného zákona. Ten počíta so sankciami voči firmám, ktorých lode sa podieľajú na výstavbe produktovodov určených na dodávku ruských energií a k nim patrí aj plynovod Severný prúd 2.

Kremeľ reagoval, že takýto krok predstavuje akt nekalej súťaže. „To je neprijateľné, ako pre nás, tak pre mnohé krajiny Európskej únie,“ povedal v reakcii na vyjadrenia Perryho hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie