Jednou vetou

Nemecku hrozí nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily

ilustračné

Foto: TASR/AP

Nemecku hrozí v nadchádzajúcich rokoch veľký nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, keďže jeho obyvateľstvo starne. Tvrdí správa, ktorú v stredu zverejnil výskumný inštitút Prognos.

Podľa tohto inštitútu najväčšej európskej ekonomike môžu v roku 2030 chýbať až 3 milióny špecialistov, ako sú napríklad IT odborníci alebo lekári, a ich nedostatok sa do roku 2040 môže zvýšiť na 3,3 milióna ľudí.

Medzinárodná konkurencia rastie

Výskumníci vyzvali politikov aj popredných podnikateľov v Nemecku, aby prijali „vhodné opatrenia“ na odstránenie hroziaceho nedostatku odbornej a kvalifikovanej pracovnej sily.

Z augustových údajov spolkového štatistického úradu Destatis vyplýva, že v Nemecku aktuálne pracuje 44,2 milióna ľudí.

Prognos sa domnieva, že nedostatok kvalifikovaných pracovníkov odráža starnutie nemeckej spoločnosti a rastúcu medzinárodnú konkurenciu.

Zápasia s nedostatkom pracovníkov

„V dôsledku demografických zmien sa situácia na trhu práce v najbližších 10 až 20 rokoch výrazne zhorší,“ uviedol autor štúdie Oliver Ehrentraut.

Nemecký inštitút pre výskum pracovného trhu IAB sa naopak domnieva, že problémy, ktorým čelí trh práce, nie sú až také dramatické. Je presvedčený, že krajine nehrozí veľký nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Pripúšťa však, že niektoré odvetvia, ako sú strojárenstvo a automobilový priemysel, už zápasia s nedostatkom kvalifikovanej sily.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia