Jednou vetou

Nemocnica Krompachy sa pripravuje na rozsiahlu rekonštrukciu

Ilustračná foto

foto: Pixabay.com

Nemocnicu v Krompachoch čakajú výrazné zmeny, pre zvýšenie kvality a komfortu poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa v dohľadnej dobe pripravuje rozsiahla rekonštrukcia jej gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

„Tá bude spolufinancovaná aj z prostriedkov Európskej únie (EÚ). Obnova sa bude realizovať za plného chodu nemocnice s tým, že celé oddelenie bude dočasne presťahované do náhradných priestorov,“ informoval riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

VIDEO: Kalavská a Pellegrini si prezreli výstavbu nových oddelení NÚSCH

V posledných rokoch v krompašskej nemocnici podľa neho výrazne narástol počet pôrodov. V roku 2018 sa tam narodilo 757 novorodencov a vedenie nemocnice si uvedomuje, že priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v terajšej podobe nemajú potenciál ďalší nárast pôrodov zabezpečiť vo vyhovujúcich štandardoch.

„V záujme zriadiť pre gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie priestory, ktoré spĺňajú všetky nároky na prevádzku moderného oddelenia, sme podali žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov, v operačnom programe IROP na rekonštrukciu týchto priestorov. Z prostriedkov EÚ bol schválený príspevok vo výške 3,4 milióna eur, 10 percentami sa bude na spolufinancovaní podieľať spoločnosť AGEL SK,“ dodal riaditeľ.

V rokoch 2020 až 2021 sa tak uskutoční rozsiahla rekonštrukcia budovy gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia s nadstavbou, rozšíri sa kapacita oddelenia na 34 lôžok, pribudnú izby s vysokým štandardom aj možnosťou individuálneho prístupu k pacientkam. Vzniknú tiež nové pôrodné a operačné sály a súčasťou príspevku je aj doplnenie prístrojovej techniky v nemocnici.

Zdravotnícky výbor vyzval Kalavskú, aby zrušila tender na záchranky

„To zahŕňa výmenu CT prístroja za prístroj s vyšším štandardom aj výmenu RTG prístroja za plne digitalizovaný prístroj, operačné stoly a lampy pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie,“ konkretizoval Kraus.

Plánovaná rekonštrukcia vzhľadom na svoj rozsah nebude možná počas prevádzky oddelenia, preto nemocnica pristupuje k príprave náhradných priestorov. Tieto sa nachádzajú v budove bývalého infekčného oddelenia a budú prispôsobené pre potreby gynekológie a pôrodníctva.

Investíciu v celkovej výške 700.000 eur zafinancuje skupina AGEL SK, ktorá je stopercentným vlastníkom nemocnice a rekonštrukcia týchto náhradných priestorov je naplánovaná do konca januára 2020.

Šetrenie nemá ísť na úkor pacienta, tvrdí Kalavská

„Zamestnancov nemocnice, ale hlavne pacientov, čaká neľahké obdobie, kedy budú realizované stavebné práce, aby sme im do budúcnosti vedeli ponúknuť lepšiu starostlivosť a naše služby. Sčasti bude narušený bežný režim nemocnice, preto chcem širokú verejnosť požiadať o pochopenie a trpezlivosť počas realizovaných stavebných prác. Cieľ, ktorý chceme dosiahnuť, je pre budúcnosť nemocnice významným, na konci nášho snaženia by malo vzniknúť gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, ktoré spĺňa najvyššie hygienické a prevádzkové štandardy i možnosť realizácie alternatívnych pôrodov,“ zdôraznil Kraus s tým, že obnovené priestory v budove bývalého infekčného oddelenia – pavilón E plánuje nemocnica do budúcnosti využiť pre oddelenie dlhodobo chorých, ktoré v nemocnici teraz chýba.

Nemocnica Krompachy spol. s r.o. zabezpečuje základnú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 50.000 obyvateľov.

Môže vás zaujímať

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov